Reklama
Reklama

Kiedyś służyła policjantom, dziś ma być centrum kultury. Pokręcone losy willi na Łazarzu

fot. lazarz.pl
fot. lazarz.pl

Rada Osiedla Św. Łazarz chce wyremontować stary komisariat i przeznaczyć go na łazarski dom kultury.

Budynek starego komisariatu jest nieużywany od końca 2010 r, przez co stopniowo niszczeje - ze stratą dla Łazarza i jego mieszkańców. Stary komisariat nie pełni żadnej roli, a przecież mógłby zostać wykorzystywany z pożytkiem społecznym. W dodatku odstrasza estetycznie, wpływając negatywnie na obraz dzielnicy.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


- W tym miejscu mógłby działać dom kultury, kierujący ofertę do osób starszych - zwraca uwagę Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz, który na ręce posła PiS Bartłomiejowi Wróblewskiemu oraz wojewody przekazał apel o zapewnienie środków na remont budynku dawnego komisariatu Policji przy ul. Wyspiańskiego 7.

Obiekt należał do Skarbu Państwa i był zarządzany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Początkowo planowano tam urządzić siedzibę Straży Graniczny, jednak nie udało się tego zrealizować. Budynek trafił więc pod władanie Miasta Poznań. Miasto planowało nawet sprzedać budynek, jednak i to się nie udało. W efekcie niszczeje on jako pustostan od 8 lat. Jednak jak wykazała kontrola przeprowadzona przez Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, nieruchomość jest zabezpieczona w stopniu zadowalającym.

- Wielu mieszkańców zwraca się do nas z pytaniem co się dzieje z tą nieruchomością i dlaczego jest ona tak zaniedbana. Z posiadanych przez nas informacji wynika, iż Miasto Poznań nie planuje remontu budynku, z uwagi na fakt, iż pozostaje on w zasobie Skarbu Państwa. Brak remontu doprowadzić może do dalszej dewastacji tego budynku i w konsekwencji do jego zniszczenia. Tymczasem znajduje się on na terenie objętym ochroną konserwatorską i powinien być zachowany w istniejącym kształcie - mówi Olszak.

Rada Osiedla Św. Łazarza nie zamierza jednak załamywać rąk i próbuje znaleźć dla nieruchomości przeznaczenie, które byłoby korzystne dla ich społeczności - Brak jest w tej części miasta takiej placówki, dedykowanej dla osób, które są aktywne, nie potrzebują jeszcze wsparcia takiego jakie oferują domy pomocy społecznej, ale chciałyby spędzić czas w towarzystwie rówieśników na ciekawych zajęciach. Położenie tego budynku, blisko 4 linii tramwajowych na ul. Głogowskiej oraz przystanków autobusowych linii 45 i 64, powoduje, iż byłby on dostępny nie tylko dla mieszkańców Łazarza, ale także innych osiedli, szczególnie Jeżyc, Górczyna i Starego Grunwaldu - tłumaczy Olszak.

Pomysł, poprzez posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego i wojewodę wielkopolskiego, trafił już na wyższy poziom urzędniczej decyzyjności.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
29.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro