Reklama
Reklama

Miasto zamieni się z PKN Orlen: tereny w centrum za działkę przy ul. Strzeszyńskiej

Działka u zbiegu Kościuszki i Taylora fot. Google Maps

Poznań planuje nabycie od Polskiego Koncernu Naftowego Orlen SA praw do użytkowania wieczystego działek w centrum miasta i na Dębcu.

Chodzi o tereny u zbiegu ulic Tadeusza Kościuszki i Edwarda Taylora, Feliksa Nowowiejskiego i Janiny Lewandowskiej (dawna 23 Lutego) oraz przy ul. Opolskiej. Kiedyś w tym miejscach funkcjonowały stacje benzynowe, obecnie tereny te są zrewitalizowane i czekają na zagospodarowanie.

- Finalizujemy długie starania o przejęcie przez Miasto działek po dawnych stacjach paliw. Jeszcze w maju chcemy podpisać z Orlenem umowę przedwstępną, a do końca roku umowę przyrzeczoną - tłumaczy wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

U zbiegu ulic Taylora i Kościuszki miejscowy plan zagospodarowania zakłada stworzenie skweru zieleni i dopuszcza budowę parkingu podziemnego. Plan dla drugiej z działek położonych w centrum dopiero powstaje, docelowo jego przeznaczenie ma być jednak podobne.

Z kolei nieruchomość przy ul. Opolskiej zostanie uwzględniona w opracowywanym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego "Węzeł Dębiec". Powstanie tam m.in. parking "Park and Ride".

Działki mają łącznie niespełna 1900 metrów kwadratowych powierzchni i są warte ok. 1,2 mln złotych. W zamian Orlen otrzyma ponad 2000 mkw. gruntów przy ul. Strzeszyńskiej i dopłaci prawie 280 tys. zł. Naftowy gigant chce wybudować tam stację paliw.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

32℃
22℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
14.05 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro