Reklama

Pierwszy robot na służbie wielkopolskich strażaków

fot. KW PSP
fot. KW PSP

Na wyposażenie Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemicznego i Ekologicznego "POZNAŃ 6" trafił specjalistyczny robot IBIS.

IBIS to robot przeznaczony do prowadzenia rozpoznania, pobierania próbek i przemieszczania różnych przedmiotów. W tej chwili na terenie kraju pracują dwa taki roboty, a trzeci już wkrótce będzie pełnił służbę w wielkopolskiej straży -Sześciokołowa platforma mobilna z niezależnym napędem na każde z kół sprawia, że robot z łatwością porusza się z trudnym i zróżnicowanym terenie. Konstrukcja zawieszenia bazy mobilnej zapewnia optymalny kontakt kół z podłożem, a co za tym idzie sprawne pokonywanie nierówności terenu, dużą stabilność podczas jazdy oraz optymalne rozłożenie mocy na wszystkie koła. Dzięki temu robot IBIS charakteryzuje się dużą zwrotnością i mobilnością. Potrafi pokonywać dystans w 10 km/h. Manipulator z wysuwnym ramieniem gwarantuje duży zasięg - ponad trzy metry i duży zakres ruchu w każdej płaszczyźnie. Za pomocą manipulatora można podejmować i przenosić ładunki o masie do 50 kg - opowiada Sławomir Brandt, rzecznik KW PSP w Poznaniu.

Od jutra robota będzie można oglądać na targach Sawo, a później trafi on doSpecjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemicznego i Ekologicznego "POZNAŃ 6".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wieje. 45 interwencji w regionie. Powalone drzewa także w Poznaniu
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
15.96 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro