Reklama
Reklama

Kościoły dostępne tylko dla osób pełnoletnich

fot. edmondlafoto/pixabay/cc0
fot. edmondlafoto/pixabay/cc0

Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich z prowincji Henan wydało zarządzenie zabraniające uczestnictwa w nabożeństwach osobom, które nie ukończyły osiemnastego roku życia. Księża otrzymali też zakaz pracy z młodzieżą.

Decyzję w tej sprawie podjęło na początku kwietnia Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich oraz komisja ds. kościelnych prowincji Henan. Władze tłumaczą, że nowe zasady wynikają z zasady oddzielenia religii i edukacji oraz zakazu"zapewniania formacji religijnej niepełnoletnim przez stowarzyszenia religijne". Wprowadzone zasady dotyczą wszystkich wspólnot chrześcijańskich na terenie prowincji Henan, a za ich złamanie odpowiadać mają duchowni, którym grozi pozbawienia prawa do wykonywania posługi religijnej oraz zamknięcie kościoła.

Według przekazów agencji prasowej Asia News kontrolą nowych przepisów zajmują się funkcjonariusze stowarzyszenia, którzy przed nabożeństwami pojawiają się przed kościołami i zabraniają wchodzenia do nich osobom małoletnim. Duchowni zostali też pozbawieni możliwości pracy z młodzieżą.

Sytuację krytykują chińscy katolicy, którzy uważają, że prędzej czy później zakaz może objąć cały kraj, a to znacznie utrudni rozwój religii w Chinach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
15.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
12.35 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro