Reklama
Reklama

W Murowanej Goślinie powstaje nowoczesny węzeł przesiadkowy

fot. Starostwo Powiatowe w Poznaniu
fot. Starostwo Powiatowe w Poznaniu

Budowa dwóch parkingów P+R, przebudowa ulicy Szkolnej i budowa ścieżki rowerowej na Gnieźnieńskiej w Murowanej Goślinie w ramach tzw. zintegrowanych inwestycji terytorialnych kosztowała ponad 5 mln zł.

Partnerem gminy przy realizacji projektu budy nowego węzła przesiadkowego jest powiat poznański. To właśnie dzięki partnerstwu z powiatem, mogliśmy zrealizować to zadanie - mówił Krzysztof Oczkowski, zastępca burmistrza Murowanej Gośliny. Nasza inwestycje doskonale wpisuje się w projekt Poznańskiej Kolei Metropolitalnej - dodaje. I doskonale pokazuje, jak ważna jest budowa węzłów przesiadkowych w propagowaniu komunikacji publicznej - dododał Jan Grabkowski, starosta poznański, który obok przedstawicieli władz gminy i Urzędu Marszałkowskiego oraz wykonawcy, przeciął symboliczną wstęgę na nowoczesnym parkingu przy ul. Kolejowej.

Naszym zadaniem było zbudowanie niemal kilometrowej ścieżki rowerowej na ulicy Gnieźnieńskiej w Murowanej Goślinie, na odcinku od wiaduktu do ulicy Motylewskiego - mówi starosta poznański. Inwestycja realizowana była w formule "zaprojektuj i wybuduj". Jej koszt to blisko milion złotych - dodaje.

Nowoczesny węzeł przesiadkowy w Murowanej Goślinie powstaje już od kilku lat. Wcześniej gmina przebudowała już ulicę Kolejową. W kolejnych etapach zaplanowano na lata 2018-2020 przebudowę całego dworca. Później powstanie też dojazd do dworca od strony ulic Kmicica i Podbipięty. Cały projekt pochłonie około 17 mln zł (dotacje w ramach ZIT i WRPO w wysokości niemal 4 mln zł) - informuje Katarzyna Wozińska-Gracz ze Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Projekt w Murowanej Goślinie to jeden z kilkunastu, w których uczestniczy powiat poznański.Inna z zakończonych już inwestycji to przebudowa ulicy Kiszkowskiej w Pobiedziskach - dzięki inwestycji mieszkańcy Pobiedzisk mogą szybko i bezpiecznie dojechać do węzła przesiadkowego. Taka jest właśnie idea tzw. zintegrowanych inwestycji terytorialnych. W ramach umów gminy budują węzły przesiadkowe, a my przebudowujemy drogi i budujemy ścieżki rowerowe, po których będzie można dotrzeć do powstającego węzła - tłumaczy Jan Grabkowski, starosta poznański.

Tylko w 2018 roku powiat poznański wyda na ten cel 6 mln zł. Inwestycje są dofinansowywane z budżetu unijnego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
8.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro