Reklama
Reklama

Koniec remontu torowiska na Zamenhofa. Początek modernizacji Hetmańskiej

Na Hetmańskiej są już oznaczenia zapowiadające utrudnienia w ruchu | fot. Halina P.
Na Hetmańskiej są już oznaczenia zapowiadające utrudnienia w ruchu | fot. Halina P.

W sobotę, wraz z oddaniem zmodernizowanego odcinka torowiska na ul. Zamenhofa, rozpoczyna się remont odcinka wzdłuż Hetmańskiej.

Prace na Zamenhofa trwały od początku kwietnia i wymusiły zmiany w komunikacji publicznej. Po blisko trzech tygodniach, w sobotę 21 kwietnia bimby nr 4, 12 i 23 wrócą na swoje trasy. Linia nr 9 nadal kursować będą trasą Piątkowska - Gwarna - Piątkowska z częstotliwością co 10 minut w godzinach szczytu komunikacyjnego.

Jednak to nie koniec remontów poznańskich torowisk. tym razem przyszedłczas na ul. Hetmańską. Modernizacja ma objąć odcinek od wiaduktu nad ul. Dolna Wilda do ronda Starołęka. Ten odcinek trasy nie przeszedł generalnego remontu od czasu jego powstania, czyli lat 70. To podobnie, jak w przypadku remontowanej z ubiegłym roku trasy na ul. Królowej Jadwigi - ona też czekała na naprawę parędziesiąt lat.Zarówno jedna, jak i druga naprawa wpisują się w program modernizacji torowisk Poznania, na które Urząd Miasta przeznacza 25 mln zł rocznie.

Remont trasy bimby na Hetmańskiej ma polegać na gruntownej przebudowie układu torowego i modernizacji sieci trakcyjnej. Wymianie ulegnie całe podłoże, podkłady i szyny. Wśród korzyści wynikających z prac, prócz estetyki i ograniczenia drgań oraz hałasu, najważniejsze wydaje się planowane skrócenie czasu przejazdu tym odcinkiem.

W związku z pracami na ul. Hetmańskiej nastąpią zmiany w komunikacji publicznej.

- Ponieważ odcinek rondo Starołęka - Traugutta będzie wyłączony z ruchu tramwajowego, uruchomiona zostanie linia autobusowa T1, która zrekompensuje brak tramwaju w tym rejonie - informuje Piotr Snuszka, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. Linia T1 ma kursować co 7,5 minuty w godzinach szczytu, na trasie: Rondo Starołęka - Hetmańska - Traugutta - 28 Czerwca 1956 - Rolna - Hetmańska - Rondo Starołęka.

Zmianie ulegną także trzy linie tramwajowe kursujące zwykle ul. Hetmańśką, czyli nr 1, 7 i 11, a także przejeżdżające tamtędy linie nocne nr 201 i 238.

Oto ich szczegółowe trasy, które będą aktualne od 21 do 30 kwietnia.

Linia nr 1
FRANOWO - ... - Hetmańska - Zamenhofa - Krzywoustego - Królowej Jadwigi - Górna Wilda - 28 Czerwca 1956 - Hetmańska - Reymonta - Grunwaldzka - JUNIKOWO

Linia nr 7
ZAWADY - Podwale - Jana Pawła II - Krzywoustego - Królowej Jadwigi - Górna Wilda - 28 Czerwca 1956 - Hetmańska - ... - OGRODY

Linia nr 11
PIĄTKOWSKA - ... - Głogowska - Hetmańska - 28 Czerwca 1956 - DĘBIEC

Linia nr 201
OS. SOBIESKIEGO - ... - Trasa Kórnicka - Piaśnicka - FRANOWO
FRANOWO - Piaśnicka - Trasa Kórnicka - Kórnicka - ... - OS. SOBIESKIEGO

Linia nr 238
FRANOWO/SZWAJCARSKA SZPITAL - Kurlandzka - Piaśnicka - Chartowo - Żegrze - Inflancka - Pawia - ... - RONDO KAPONIERA

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
13.33 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro