Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
0 -6

Podpisano umowę, dzięki której Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus zyskała duże wsparcie

sw
czwartek, 19.04.2018 r.
godz. 16.48
sw | czwartek, 19.04.2018 r., godz. 16.48
Podpisano umowę, dzięki której Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus zyskała duże wsparcie

Porozumienie zawiązane przez województwo wielkopolskie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskie Radio S.A. zapewnia stabilną przyszłość orkiestrze.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
1°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
0°C 1021 hPa
POJUTRZE
pogoda
0°C 1014 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Czwartek, 19 kwietnia bieżącego roku jest dobrym dniem dla poznańskiej kultury wysokiej. W umowie wszystkie trzy strony zobowiązały się do współprowadzenia orkiestry, jako wspólnej, samorządowej instytucji. Strony zobowiązały się do finansowania orkiestry. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma łożyć na „Amadeusa” 0,5 mln zł. Polskie Radio przeznaczy na ten cel każdego roku 0,9 mln zł. Najwięcej odpowiedzialności w związku z funkcjonowaniem orkiestry spoczywa na województwie wielkopolskim, z którego kasy na konto orkiestry od 2015 rok rocznie trafia 1,6 mln zł. I to pozostanie bez zmian - także po podpisaniu umowy.

Dzięki decyzji podjętej przed czterema laty przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego, orkiestra funkcjonowała do dziś jako wspólna instytucji kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Polskiego Radia S.A, przez co miała zapewniony stabilny byt i umożliwioną bieżącą działalność. Teraz do grona jej opiekunów dołączyło także państwo, które będzie dotować ją także z budżetu centralnego. Obecna na uroczystym podpisaniu umowy Wanda Zwinogrodzka, podsekretarz stanu w MKiDN, podkreśla, że wsparcie dla orkiestry jest elementem obchodów jubileuszu 50-lecia jej działalności i a także okazją do podsumowania jej imponującego dorobku. Z kolei Mariusz Staniszewski, który był sygnatariuszem umowy ze strony Polskiego Radia, zapowiedział, że porozumienie wpisuje się w strategię promowania kultury wysokiej, przez reprezentowaną przez niego instytucję.

Przewodząca orkiestrze Agnieszka Duczmal wspomniała deklarację marszałka Matka Woźniaka o zapewnieniu jej wsparcia i podziękowała za realizację obietnic. - To, co dzisiaj się dokonuje, to kolejny kamień milowy 50 lat działalności Amadeusa. Cieszymy się, że nasze artystyczne działania spotykają się z ludźmi, którzy te działania wspierają. To jeden z najszczęśliwszych dni w moim życiu - podsumowała Maestra Duczmal.

Reklama