Reklama
Reklama

Znamy piątkę budynków nominowanych do Nagrody Architektonicznej Polityki 2017. Nie mogło zabraknąć nowej ikony Poznania

fot. Porr
fot. Porr

Poznański Bałtyk nie przestaje zachwycać. Wieżowiec tuż obok ronda Kaponiera ma szansę na zgarnięcie kolejnego prestiżowego wyróżnienia.

Mieszkańcy stolicy Wielkopolski z budynkiem, który wypełnił puste miejsce w samym centrum miasta, zdążyli już sięoswoić i część z nich pewnie siędziwi, że w różnych miejscach kraju, może on robić wciąż za sensację.

Biurowiec otwarto przed niespełna rokiem, a tylko w tym roku biurowiec został doceniony przez pasjonatów zrzeszonych na Forum Polskich Wieżowców SkycryperCity, laurem architektonicznej "Miss Polski" oraz przez branżowy magazyn TopBuilder. Tym razem pojawiła się szansa na wyróżnienie ze strony jednego z najstarszych polskich tygodników. Na razie Bałtyk trafił do piątki nominowanych wraz z blokiem mieszkalnym na ul. Sprzecznej w Warszawie, niepublicznym liceum ogólnokształcące Akademia High School - również w stolicy, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Wydziałem Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. To z pewnością niewiele znaczący drobiazg, ale poznański budynek w prezentowanym przez "Politykę" artykule widnieje jako pierwszy.

Tygodnik, argumentując swój wybór, zaznacza, że za projekt Bałtyku odpowiada znajdująca się w światowej czołówce holenderska pracownia MVRDV i że "to widać", szczególnie "w niezwykle starannie zaprojektowanej, a przecież skomplikowanej, rozrzeźbionej bryle". Dziennikarze Polityki zwracają też uwagę na różne oblicza budynku: "W zależności od tego, z której strony patrzymy na budynek, raz jawi się jako smukła wieża, kiedy indziej jako przysadzista piramida lub poszarpana kostka".Na swoich faworytów można głosować na stronie plebiscytu w serwisie "Polityki".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zaczęła się meteorologiczna zima i przymroziło! W Wielkopolsce nawet blisko -15 stopni!
0℃
-8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
86.72 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro