Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
0 -6

Znamy piątkę budynków nominowanych do Nagrody Architektonicznej Polityki 2017. Nie mogło zabraknąć nowej ikony Poznania

sw
czwartek, 19.04.2018 r.
godz. 15.48
sw | czwartek, 19.04.2018 r., godz. 15.48
Znamy piątkę budynków nominowanych do Nagrody Architektonicznej Polityki 2017. Nie mogło zabraknąć nowej ikony Poznania
fot. Porr

Poznański Bałtyk nie przestaje zachwycać. Wieżowiec tuż obok ronda Kaponiera ma szansę na zgarnięcie kolejnego prestiżowego wyróżnienia.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
1°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
0°C 1021 hPa
POJUTRZE
pogoda
0°C 1014 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Mieszkańcy stolicy Wielkopolski z budynkiem, który wypełnił puste miejsce w samym centrum miasta, zdążyli już się oswoić i część z nich pewnie się dziwi, że w różnych miejscach kraju, może on robić wciąż za sensację. 

Biurowiec otwarto przed niespełna rokiem, a tylko w tym roku biurowiec został doceniony przez pasjonatów zrzeszonych na Forum Polskich Wieżowców SkycryperCity, laurem architektonicznej “Miss Polski” oraz przez branżowy magazyn TopBuilder. Tym razem pojawiła się szansa na wyróżnienie ze strony jednego z najstarszych polskich tygodników. Na razie Bałtyk trafił do piątki nominowanych wraz z blokiem mieszkalnym na ul. Sprzecznej w Warszawie, niepublicznym liceum ogólnokształcące Akademia High School - również w stolicy, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Wydziałem Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. To z pewnością niewiele znaczący drobiazg, ale poznański budynek w prezentowanym przez „Politykę” artykule widnieje jako pierwszy.

Tygodnik, argumentując swój wybór, zaznacza, że za projekt Bałtyku odpowiada znajdująca się w światowej czołówce holenderska pracownia MVRDV i że “to widać”, szczególnie „w niezwykle starannie zaprojektowanej, a przecież skomplikowanej, rozrzeźbionej bryle”. Dziennikarze Polityki zwracają też uwagę na różne oblicza budynku: „W zależności od tego, z której strony patrzymy na budynek, raz jawi się jako smukła wieża, kiedy indziej jako przysadzista piramida lub poszarpana kostka”.Na swoich faworytów można głosować na stronie plebiscytu w serwisie „Polityki”.

Reklama