Reklama

Poznań bezpieczniejszy. W latach 2014-2017 przestępczość spadła o prawie 40%

Spadek przestępczości zawdzięczamy konkretnym działaniom podjętym przez miasto. Wszystko na to wskazuje, że jest to stała tendencja.

Zestawienie danych opublikowane przez Urząd Miasta uwzględnia sześć podstawowych kategorii kryminalnych na przestrzeni ostatnich czterech lat. W tym czasie odnotowano 40% spadek ogólu kradzieży. Na ten wskaźnik składają się m.in kradzieże samochodów - tych jest mniej o 16%, a także kradzieże z włamaniem - te zredukowano o prawie 45%. W Poznaniu o połowę zmniejszyła się też ilość rozbojów i tzw. wymuszeńrozbójniczych, a o 33% - ogół bójek.

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Linea Mare***** nad morzem to idealne miejsce na wypoczynek wśród sosnowych lasów. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA


Na wyraźną poprawę bezpieczeństwa na poznańskich ulicach składa się szereg czynników. Jednym z nich jest rozbudowa sieci monitoringu miejskiego. W 2014 roku w Poznaniu system monitoringu liczył 446 kamer. Aktualnie rozrósł się on do 649 kamer, w tym 292 obrotowych, 346 stacjonarnych i 9 panoramicznych. Wszystkie zlokalizowane są w miejscach niebezpiecznych, zwłaszcza na skrzyżowaniach o dużym natężeniu ruchu, wiaduktach, przystankach komunikacji miejskiej oraz miejscach, gdzie często poruszają się piesi. Do końca 2018 roku w Poznaniu ma być 687 kamer.

Oczywiście, takie rozbudowanie sieci, wiązało sięz kosztami. Miasto Poznań w ostatnich dwóch latach przeznaczyło na rozwój monitoringu 1,4 mln zł rocznie. W tym roku ma to już być 2,5 mln zł, z czego 800 tysięcy zostanie przeznaczonych na monitoring Rataj.

Na coraz większe bezpieczeństwo poznaniaków przekładają się także coraz wyższe nakłady na doposażenie służb mundurowych, a także stworzenie instrumentów, które pozwalają na współpracę policji z innymi służbami. W lipcu 2016 roku uruchomiono działające całodobowo Centrum Zarządzania Kryzysowego, co przełożyło się na wzrost liczby zgłoszeń i podjętych działań. Bardzo znamienne jest zestawienie dwóch granicznych lat w analizowanym okresie - w 2014 ta liczba wynosiła 333, a w 2017 r. - już 1752. Wygląda więc na to, że większa liczba zgłoszeń i interwencji, przekłada się na mniejszą liczbę przestępstw.

Innym czynnikiem, który można uznać za wzmagający bezpieczeństwo była reorganizacja strukturalna i funkcjonalna Straży Miejskiej, której dokonano również w 2016 r. Przełożyła się ona na zwiększenie jej efektywności, zauważalnej we wszystkich obszarach. O ponad 22% wzrosła liczba ukaranych mandatami karnymi - w 2014 było ich 35924, a w 2017 już 44260. W sprawie spalania odpadów podjęto w zeszłym roku prawie 2000 interwencji, przy zaledwie 554 w roku 2014.

Jak zauważa prezydent miasta, Jacek Jaśkowiak - Niestety, co jakiś czas mamy do czynienia z wydarzeniami burzącymi to poczucie. Na bezpieczeństwie mieszkańców nie możemy oszczędzać.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Problemy na Ławicy przez pogodę
9℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
25.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro