Reklama
Reklama

Prześwietlono fundację Tadeusza Rydzyka: 188 mln złotych aktywów i blisko 30 mln zysków

fot. Tytus Żmijewski/PAP
fot. Tytus Żmijewski/PAP

Majątek fundacji Lux Veritatis prześwietliła redakcja portalu money.pl. Okazuje się, że dzieło ojca Tadeusza Rydzyka jest w doskonałej kondycji finansowej, a w ostatnich latach bardzo szybko się rozwija.

O majątku fundacji i samego jej założyciela krąży wiele legend. Wśród najpopularniejszych jest choćby ta o luksusowym Maybachu, którym miał jeździć założyciel Radia Maryja. Tego raport portalu money.pl nie potwierdza, ale nie da się ukryć, że fundacja Lux Veritas dysponuje ogromnym majątkiem.

Podstawowy wniosek z pracy dziennikarzy jest taki, że fundacja jest w doskonałej kondycji, nie posiada żadnych długów, terminowo reguluje płatności i posiada ogromny majątek. W jego skład wchodzą między innymi 24 pojazdy o wartości około 500 tysięcy złotych. Co ciekawe flota fundacja urosła w 2016 roku. Wcześniej wartość pojazdów szacowano na 137 tysięcy, a jeszcze w 2013 roku fundacja nie posiadała żadnego auta.

Wszystkie aktywa fundacji oszacowano na 188 mln złotych, a aktywa trwałe tj. grunty czy budynki są warte aż 166 mln złotych. Fundacja wypracowuje też spory zysk. W 2016 roku wyniósł on blisko 30 mln złotych, a to oznacza wzrost o 317% w stosunku do roku 2015.

Jeszcze kilka lat temu fundacja była w raportach finansowych określana jako partner niepewny i odradzono udzielania jej kredytów. W ostatnich latach fundacja spłaciła wszystkie zobowiązania, a na kontach fundacji w 2016 roku było 17 mln złotych.

Dziennikarze money.pl chcieli porozmawiać o finansach fundacji z jej przedstawicielem, ale prośby pozostały bez odpowiedzi.

W materiale money.pl jest jeden mało wiarygodny fragment. Portal podaje, że według Bisnode, zdolność kredytowa Tadeusza Rydzyka to 1,3 mln złotych. Nie doprecyzowano czy chodzi o zdolność kredytową Rydzyka jako osoby fizycznej (w co wątpimy), czy zdolność kredytową organizacji, którą prowadzi. Jeśli to zdolność Fundacji Lux Veritas, ta kwota jest niezrozumiale niska. Przy 17 mln złotych na koncie z pewnością fundacja mogłaby liczyć na wyższy kredyt niż 1,3 mln złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
8℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
14.23 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro