Reklama

Powstanie film o poznańskich lokomotywach, które trafiły do Libanu

fot. Michał Bis/mat. prasowe

Kilka miesięcy temu pisaliśmy na naszych łamach o miłośniku kolei, który poznańskie lokomotywy SU45 odnalazł w Libanie. Choć prowadzona przez niego zbiórka na realizację filmu nie powiodła się, to film zostanie w tym roku ukończony.

Michał Bis jest miłośnikiem kolei z Krakowa. Na swoim koncie ma między innymi film Złote Gody EU6 o angielskich elektrycznych lokomotywach, które przez lata pełniły służbę w barwach polskich kolei. Za ten film Bis został nagrodzony na międzynarodowym przeglądzie filmów kolejowych w Austrii.Jakiś czas temu miłośnik kolei zainteresował się historią lokomotywy SU45 produkowanej w poznańskich zakładach Cegielskiego, a szczególnie trzema lokomotywami, które zostały wyeksportowane do Libanu -W listopadzie 2015 roku poleciałem do Libanu. Jednak przed wyjazdem o zgodę na filmowanie w Libanie starałem się 3 lata. Na miejscu w Bejrucie udało mi się dostać na teren jednostki wojskowej gdzie od 1997 roku zdeponowane zostały 3 polskie spalinówki - informował kilka miesięcy temu Bis, który prowadził wówczas zbiórkę na produkcję filmu.

Ostatecznie nie udało się zebrać niezbędnych środków, ale to nie przeszkodziło twórcy, a po sześciu latach od rozpoczęcia prac film zostanie ukończony -Przez 6 lat prac udało się zgromadzić bogaty i bardzo ciekawy materiał do filmu. Odnaleziono także wielu świadków, którzy opowiadają swoją historię pracy z lokomotywami SP45, a później z SU45. Nie zabraknie także wielokrotnie obiecywanej historii trzech lokomotyw 301Dc z Libanu. Autorom filmu udało się w listopadzie 2015 roku dotrzeć do stojących maszyn na przedmieściach Bejrutu i nagrać bardzo ciekawe wspomnienia z trzema kolejarzami z CEL. Oprócz tego po kilku miesiącach starań odnalezieni zostali wszyscy konwojenci, którzy opiekowali się lokomotywami na trasie Poznań - Bejrut i opowiadają swoją ciekawą i niezwykłą drogę prowadzącą przez wiele krajów - poinformował twórca filmu.

Serwis Wirtualna Polska Tech poinformował, że film będzie miał swoją premierę latem tego roku. Zostanie wydany na płycie DVD przez jedno z wydawnictw zajmujących się tematyką kolejową. Organizowane będą też pokazy premierowe w różnych polskich miastach.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
19℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
17.32 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro