Reklama
Reklama

Elitarna jednostka wojskowa kupiła noże renomowanego producenta. Dostała chińskie podróbki

fot. Irek Dorożański/Jednostka Wojskowa Komandosów
fot. Irek Dorożański/Jednostka Wojskowa Komandosów

W 2016 roku Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca ogłosiła przetarg za na zakup 400 noży, który miały znaleźć się w osobistym ekwipunku żołnierzy. Zwycięska firma miała dostarczyć noże amerykańskiej marki Spyderco, a okazało się, że dotarły chińskie podróbki tej marki.

Przetarg na dostawę noży ogłoszono latem 2016 roku. Wystartowały w nim trzy firmy, a zwycięska okazała się oferta firmy ITProjekt. Firma zaproponowała dostarczenie 400 noży za kwotę 231 tysięcy złotych - Jednak podpisana 16 sierpnia 2016 r. umowa nie została wykonana w wyniku wielu zastrzeżeń co do realizacji przedmiotu zamówienia - poinformował w rozmowie z Rzeczpospolitą ppłk Krzysztof Łukawski, rzecznik Dowództwa Wojsk Specjalnych.

Z informacji gazety wynika, że noże dotarły do jednostki, ale ich jakość wzbudziła podejrzenia. Noże wprawdzie były oznaczone logiem Spyderco, ale wojsko dowiedziało się w centrali amerykańskiej firmy, że polski dystrybutor nie sprzedawał noży firmie ITProjekt. Ostatecznie wojsko nie zapłaciło za zamówienie, a sprawa trafiła do prokuratury. Ta początkowo umorzyła postępowanie, ale wojsko zaskarżyło decyzję.

Nowe postępowanie toczy się od stycznia i prowadzone jest w związku z naruszeniem prawa własności przemysłowej - Dochodzenie jest prowadzone w sprawie. Nikomu nie postawiono zarzutów. Dochodzenie prowadzi policja pod nadzorem prokuratury w Lublińcu - informuje Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Stanowisko firmy przesłane do naszej redakcji:

Przedstawiciel przedsiębiorcy informuje, że działał w dobrej wierze. Firma w roku 2016 realizowała projekty na kwotę około 60 mln zł, a sprawa dotyczy jednego z wielu projektów o nieznacznej wartości. Przedsiębiorstwo od początku sprawy współpracuje z organami i przekazał całość informacji którymi dysponuje. Firma wykonała proaktywnie ekspertyzy których wyniki przekazała w toku postępowania. Firma poddaje się ocenie odnośnych organów a ze swojej strony podejmie kroki w celu obrony dobrego imienia wobec osób działajacych na niekorzyść spółki.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Gorąco i burzowo. Znowu ostrzeżenia meteo dla regionu. Tym razem nawet drugiego stopnia!
27℃
14℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
4.13 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro