Reklama
Reklama

Poznań z nagrodą za najlepiej zaprojektowaną przestrzeń publiczną w kraju

fot. pawelgrobelny.com
fot. pawelgrobelny.com

Skwer na Chwaliszewie zachwycił jurorów Gali Plebiscytu Polska Architektura XXL, którzy docenili wielką ławkę, umiejscowioną w jego centralnej części.

Gala odbyła się w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W kategorii "Przestrzeń Publiczna" nagroda trafiła w ręce Pawła Grobelnego, którego projekt chwaliszewskiego skweru zostawił w pokonanym polu aż 15 nominowanych.

Poznański placyk został uznany za najlepiej zaprojektowaną przestrzeń publiczną w Polsce, głównie dzięki unikalnej ławce, wykonanej z drewna bangkirai i cortenu, która stanowi jego środek. Jurorzy docenili, że w takim miejscu postawiono na otwartą formę mebla miejskiego, nie do końca określoną, pozostawiającą różne możliwości użytkowania przez mieszkańców i turystów, jak chociażby organizowanie pikników i używanie go jako tarasu, tyle że znajdującego się w przestrzeni miejskiej.

Twórca odpowiedzialny za projekt ławki, specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni miejskiej. Jego prace znajdują się m.in. w ogrodzie Albertine okalającym Bibliotekę Królewską w Brukseli oraz w największym miejskim parku w Szanghaju, a także w podparyskiej dzielnicy biznesu La Defense. Warto zaznaczyć, że zbieżność nazwisk z byłym prezydentem Poznania, Ryszardem i jego synem, również Pawłem, jest przypadkowa.

Wykorzystanie w miejskiej kubaturze nieszablonowych rozwiązań ułatwiających życie jej mieszkańców jest teraz w Poznaniu często podejmowanym tematem. Do 15 kwietnia można oglądać wystawę "Akupunktura miasta", której kuratorem jest Paweł Grobelny, poświęconej właśnie temu zagadnieniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
16℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
14.49 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro