Reklama

Wkrótce ruszy modernizacja Kopca Wolności nad Maltą. Ogłoszono już przetarg

fot. POSiR, archiwum
fot. POSiR, archiwum

Zgodnie z ubiegłorocznymi zapowiedziami miasto rozpisało przetarg na modernizację Kopca Wolności.

Mający prawie 100 metrów wysokości Kopiec usypywano w latach 1919-22 na pamiątkę zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W czasie niemieckiej okupacji został jednak rozebrany. Pod koniec lat 70-tych kopiec znów został wzniesiony, choć oficjalnie nie mówiono o jego odbudowie - w to miejsce trafiła ziemia z dnia Jeziora Maltańskiego.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Teraz zaplanowano prace modernizacyjne. Choć zrezygnowano z planów podwyższenia Kopca (nie pozwala na to niestabilny grunt), to zyska on zupełnie nowe oblicze. Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły już stosowny przetarg.

- W ramach pierwszego z zamówień planowany jest remont drogi technicznej wejściowej na szczyt Kopca od strony zachodniej oraz utwardzonej platformy pośredniej północnej i szczytowej Kopca nad poznańskim Jeziorem Malta. Zakres prac obejmuje także budowę stopy fundamentowej i montaż masztu flagowego, montaż instalacji oświetlenia i iluminacji Kopca oraz instalacji teletechnicznych telewizji przemysłowej CCTV i kamery internetowej, a także instalację tablicy informacyjnej dot. historii i symboliki Kopca Wolności - informuje PIM.

Kopiec nie będzie prawdopodobnie ogólnodostępny dla wszystkich chętnych. Wejście w pobliże masztu flagowego będzie możliwe dla mniejszych grup, np. podczas ważnych uroczystości. Prace mają zakończyć się maksymalnie do 31 października.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
8.4 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
22.84 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro