Reklama
Reklama

Będzie Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu. Podpisano umowy i ogłoszono przetarg

fot. archiwum
fot. archiwum

Województwo Wielkopolskie podpisało dzisiaj umowę pożyczki na współfinansowanie budowy Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Według projektu zaprezentowanego wiosną ubiegłego roku, w nowym szpitalu znaleźć się ma około 350 łóżek, każde umieszczone w jednoosobowych salach. Dodatkowym udogodnieniem mają być pokoje i łóżka dla rodziców, strefa bufetowa i plac zabaw. Centrum zostanie wyposażone także w Szpitalny Oddział Ratunkowy. Nowy szpital połączy zadania placówek działających przy ulicach Krysiewicza i Nowowiejskiego. Najważniejszym zyskiem z jego wybudowania będzie fakt, że dzieci na różne badania nie będą musiały już jeździć do różnych szpitali.

- Umowa finalnie dopina finansowanie inwestycji budowy Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka i pozwoli nam pozyskać 36,6 mln zł na dogodnych warunkach. Pieniądze pochodzą ze spłat pożyczek JESSICA udzielonych w poprzedniej perspektywie unijnej - mówi marszałek Marek Woźniak, jeden z sygnatariuszy umowy.

Satysfakcji nie kryje także drugi sygnatariusz porozumienia, Przemysław Cieszyński, Członek Zarządu BGK: - To moment radosny, na który pracowało wielu ludzi. Najdalej za 3 miesiące powinniśmy wkopać kamień węgielny - zauważa Cieszyński, jednocześnie zwracając uwagę na innowacyjną formę finansowania inwestycji: - Fakt, że wykorzystujemy fundusze, które pochodzą ze spłat pożyczek JESSICA pokazuje trwałość i efektywność zwrotnych form finansowania. Wielkopolska była pierwszym województwem, które postawiło na tzw. inżynierię finansową. Dzięki temu możemy wspierać, kolejne ważne dla mieszkańców inwestycje.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego w celu zrealizowania projektu budowy szpitala dziecięcego w Poznaniu powołał spółkę "Szpitale Wielkopolskie". Obecna na spotkaniu Prezes Izabela Grzybowska podkreśliła rozmiar inwestycji, która obejmuje budowę budynku szpitala wraz z parkingami, przyłączami, sieciami i przebudową ulicy Wrzoska, będącej drogą dojazdową do szpitala. Ogłoszony właśnie przetarg ma być rozstrzygnięty najdalej w połowie maja - Otwarcie ofert na wykonawcę zaplanowaliśmy na 15 maja, a zakończenie inwestycji w terminie ok. 30 miesięcy. W dalszej kolejności ogłosimy przetargi na wyposażenie i sprzęt medyczny - twierdzi prezes Grzybowska.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
6℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
6.42 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro