Reklama
Reklama

Dwadzieścia trzy lata temu w Poznaniu otwarto pierwszą Biedronkę

fot. biuro prasowe Jeronimo Martins
fot. biuro prasowe Jeronimo Martins

Dziś trudno sobie wyobrazić krajobraz polskich miast i miasteczek bez sklepów należących do sieci Biedronka. Warto jednak pamiętać, że sieć pochodzi z Poznania i to w Poznaniu otwarto pierwszy sklep z owadem w logo.

Pomysłodawcą sieci Biedronka jest biznesmen Mariusz Świtalski, który najbardziej znany jest jako właściciel holdingu handlowego Elektromis. Firma powstała jeszcze w czasach PRL, a w latach dziewięćdziesiątych była największą siecią hurtowni w Polsce. W 1995 roku Świtalski postanowił wejść w handel detaliczny.

4 kwietnia 1995 roku przy ulicy Newtona został otwarty pierwszy sklep sieci Biedronka. Początkowo sklepy posiadały barwy biało-zielono-czerwone, a logo stanowiła Biedronka, obok której znajdował się napis market. Dopiero po pewnym czasie pojawiły się żółte barwy i logo podobne do dzisiejszego.

W ciągu pierwszych dwóch lat w całej Polsce powstało 210 sklepów Biedronka, a wówczas Mariusz Świtalski zdecydował się na sprzedaż biznesu. Sieć została przejęta przez portugalski koncern Jerónimo Martins i do dziś jest jego własnością. Pod portugalskimi rządami sieć dynamicznie się rozwija, a w 2017 składała się z 2722 sklepów.

Eksperci szacują, że w ciągu najbliższych lat sieć będzie liczyła nawet 3000 sklepów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
4℃
Poziom opadów:
8.5 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
22.07 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro