Reklama
Reklama

Wiemy, kiedy zacznie powstawać trzeci pas na autostradzie A2. Będzie przeznaczony dla rowerów

fot. Agnieszka Ignaszak
fot. Agnieszka Ignaszak

O konieczności poszerzenia autostradowej obwodnicy Poznania mówi się od lat. Ostatnio w sprawę osobiście zaangażował się Jacek Jaśkowiak, który rozmawiał o rozbudowie z Sebastianem Kulczykiem. Prezydent Poznania przekonał inwestora do budowy trzeciego pasa. Zmieniło się jednak jego przeznaczanie. Będzie on dostępny dla... rowerzystów.

Autostradowa obwodnica Poznania od początku swojego istnienia liczy po dwa pasy w każdym kierunku, ale wraz ze zwiększającym się ruchem, zaczęto mówić o potrzebie jej rozbudowy o dodatkowy pas. Taka możliwość została zresztą przewidziana już na etapie projektowania istniejącej już infrastruktury. Choć o pomyśle mówi się od lat, to prace projektowe wolno posuwały się do przodu. Ostatnio w sprawę zaangażował się prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, który w latach dziewięćdziesiątych pracował dla dr Jana Kulczyka. Teraz przy okazji jednych z targów inwestycyjnych spotkał się z Sebastianem Kulczykiem - Prezydent Jacek Jaśkowiak spotkał się z Sebastianem Kulczykiem w trakcie targów w szwajcarskiej Genewie. Rozmawiali o wielu inwestycjach, które spółki należące do rodziny Kulczyków mogłyby realizować na terenie Poznania. Ważna część rozmów dotyczyła też rozbudowy autostradowej obwodnicy Poznania. Prezydent przekonywał Sebastiana Kulczyka jak bardzo niezbędna jest ta inwestycja i że dalsza zwłoka w tej kwestii nie służy nikomu - mówi bliski współpracownik prezydenta i dodaje - Natomiast to może być dla niektórych zaskoczeniem, ale zmieni się charakter tego trzeciego pasa. Zostanie on przeznaczony dla rowerzystów. Zgodnie z polityką transportową miasta, rowerzyści również powinni móc korzystać z obwodnicy aby szybko przemieścić się na przykład z Tarnowa Podgórnego na Rataje.

Informacje prezydenta potwierdza osoba z otoczenia Sebastiana Kulczyka- Rzeczywiście Sebastian spotkał się ostatnio z prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem, który przez wiele lat współpracował z Janem Kulczykiem. To była bardzo sympatyczna, ale i konstruktywna rozmowa. Panowie rozmawiali o wielu inwestycjach, w które rodzina Kulczyków mogłaby się zaangażować - mówi informator w rozmowie z redakcją. Dopytywany przez nas nie chce jednak zdradzić zbyt wielu szczegółów - Jest zbyt wcześniej, aby o tym mówić. Mogę jedynie zdradzić, że rzeczywiście podjęto decyzję o utworzeniu trzeciego pasa na autostradowej obwodnicy Poznania, który przeznaczony będzie dla rowerów. Jak wiadomo, Sebastian Kulczyk część środków stara się inwestować w innowacje, a ten projekt z całą pewnością jest innowacyjny na skalę europejską, a być może nawet światową - dodaje i zapowiada, że jeśli pomysł przyjmie się, to możliwe jest nawet stworzenie bezkolizyjnej trasy rowerowej Berlin - Warszawa.

Intensywne prace projektowe już trwają, a prace budowlane mają się rozpocząć we wrześniu 2018 roku.

  • Aktualizacja
    niedziela, 1.04.2018 r., godz. 23.59
    Aktualizacja
    niedziela, 1.04.2018 r., godz. 23.59
    Prima aprilis!

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.17 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro