Reklama
Reklama

Andrzej Duda zawetował ustawę degradacyjną. Wojciech Jaruzelski pozostanie generałem

fot. Tomasz Gzell/PAP

Andrzej Duda podjął w piątek decyzję o zawetowaniu tzw. ustawy degradacyjnej i zwróceniu jej do Sejmu. Oznacza to, że Wojciech Jaruzelski zachowa na razie stopień generała.

Ustawa degradacyjna zakłada, że zdegradowani mogą być wojskowi, którzy w latach 1943 - 1990 sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu. Przepisy zakładały między innymi degradację wszystkich członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, która wprowadziła stan wojenny. Oznacza to, że zdegradowany miał być między innymi gen. Mirosław Hermaszewski, który twierdzi, że we WRON znalazł się bez swojej zgody.

W piątek decyzję w sprawie ustawy podjął Andrzej Duda. Prezydent zapewniał, że decyzja w tej sprawie była trudna i długo się nad nią zastanawiał -Nie jest to dla mnie łatwa decyzja, bo chciałbym, żeby te sprawy zostały załatwione i wierzę w symboliczny wymiar tego typu ustawy. W symboliczny wymiar dla polskiego wojska, w symboliczny wymiar dla zamknięcia rozdziału tamtych czasów. I zarazem odcięcia się od tamtych czasów. Ale nie w ten sposób - mówił prezydent na konferencji prasowej.

Choć prezydent zgadza się za motywacjami stojącymi za nowymi przepisami, to jego zdaniem niedopuszczalne jest pozbawienie degradowanych możliwości obrony -Rozwiązanie, że wszyscy członkowie WRON nie mają możliwości złożenia żadnych wyjaśnień i żadnego środka odwoławczego i po wydaniu obwieszczenia tracą stopień wojskowy, jest czymś z czym zgodzić się nie mogę - wyjaśniał Duda, który twierdzi, że również zmarli powinni mieć możliwość obrony przez wskazane osoby.

Zdaniem Andrzeja Dudy ustawa w przyjętej przez Sejm formie jest niezgodna z demokratycznymi standardami.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
8.04 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro