Reklama
Reklama

"P*pa za kierownicą!" - nielegalne parkowanie plagą poznańskich ulic

fot. czytelnik
fot. czytelnik

Rosną niesnaski pomiędzy poznaniakami spowodowane odmiennym podejściem do parkowania. Pojawiają się też pretensje do straży miejskiej za opieszałość.

Nie brakuje głosów oskarżających strażników miejskich o opieszałość w karaniu nielegalnie parkujących swoje samochody na trawnikach. Sprawę podniosła jedna z naszych czytelniczek, która zwraca uwagę na samochody notorycznie zajmujące miejsca na "skrawkach zieleni" w pobliżu ul. Promienistej. Przesłała nam też zdjęcia kartek, które znalazła kierująca pojazdem zaparkowanym na trawniku, podczas gdy obok było kilka wolnych miejsc. Jedna z nich potraktowała odpowiedzialną za zostawienie tam auta w dość niewybrednych słowach...

- Dzień w dzień można naliczyć tam ok. 8 nielegalnie parkujących na skrawkach zieleni. Straż miejska w trakcie ferii jechała na ul. Junacką lub Trębacką, obok takich mistrzów parkowania i NIC - zżyma się czytelniczka, dodając zaraz: - Mieszkańcy, mimo, że mają możliwość parkowania na płatnym parkingu, wolą rozjeżdżać RESZTKI trawy na ulicy. Parkujący nielegalnie nawet nie rozglądają się czy dookoła nie ma wolnych miejsc. Mamy kilka ulic, na których można dookoła parkować, ale wolą widzieć swoje auta z okien.

Przemysław Piwecki, rzecznik poznańskiej straży miejskiej rozumie rozżalenie części poznaniaków. - Dla mieszkańca jego kawałek świata jest najważniejszy, jednak my realizujemy wiele zadań i to w kolejności zgłoszeń - tłumaczy Piwecki. Rzecznik straży zwraca też uwagę na to, że złe parkowanie, które objawia się wciskaniem samochodów w każdy możliwy kąt i unikaniem opłat, jest problemem społecznym.

- Komunikacja, komunikacja i jeszcze raz komunikacja - taką receptę przedstawia rzecznik Piwecki, zwracając uwagę na konieczność uświadamiania kierowców na temat przestrzegania zasad polepszających jakość wspólnego życia w mieście. Oczywiście, nie jest to jedyne działanie podjęte ze strony miasta. Temat złego parkowania często jest podnoszony na posiedzeniach Rad Osiedli, podczas comiesięcznych spotkań z cyklu "Bezpieczna dzielnica, bezpieczny mieszkaniec". - Z naszej strony, obok działań w ramach służb codziennych, wprowadziliśmy działania zmasowane, bardziej intensywne, o większym nasileniu na małym obszarze. Takie działania prowadzone są zarówno w centrum Poznania jak i w innych rejonach, w tym na terenie Grunwaldu - dodaje Piwecki.

W 2017 r. 29 508 zgłoszeń mieszkańców przyjętych przez dyżurnych straży miejskiej dotyczyło wykroczeń w komunikacji, co stanowi ponad połowę całościowej liczby zgłoszonych spraw. Ogół interwencji wobec kierowców niewłaściwie parkujących pojazdy w ubiegłym roku wynosił 43 365. 1703 razy podjęto też działania wobec niszczących zieleń, w przeważającej większości ukaranymi byli kierujący pojazdami. Aktywność straży, na co zwraca uwagę Piwecki, nie ogranicza się do samych działań restrykcyjnych. Niejednokrotnie strażnicy inicjują także zmiany w infrastrukturze drogowej poprawiające bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego oraz czytelność oznakowania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
0℃
Poziom opadów:
7.5 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
11.29 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro