Reklama
Reklama

Budżet powiatu: więcej środków na drogi i Poznańską Kolej Metropolitalną

fot. czytelnik
fot. czytelnik

Podczas środowej sesji Rady Powiatu, został zwiększony budżet powiatu poznańskiego do największej w historii kwoty ponad 400 mln zł.

Na tak dużą sumę składają się m.in. wolne środki pozostałe po zamknięciu 2017 r. Z 12,2 milionów, blisko połowa została przeznaczona na drogi, co przekłada się na to, że rekordowy jest także plan finansowy Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu i wynosi ponad 100 mln zł. Dzięki środkom zaoszczędzonym w zeszłym roku większa o pół miliona jest także pula środków przeznaczonych na wymianę pieców.

Realne skutki zwiększenia budżetu objawiać się mają w budowie i modernizacji nowych dróg, począwszy od wykupu gruntów pod nie, kończąc na modernizacji i utrzymaniu już tych istniejących. Również ci z mieszkańców powiatu, którzy zdecydują się na wymianę pieców, odczują powiększenie się budżetu. Aktualnie rozpatrywanych jest 322 terminowo złożonych wniosków o przyznanie dotacji. Spośród nich najwięcej pochodzi z gmin Swarzędz i Mosina.

2 miliony zł z tzw. wolnych środków zostały rozdysponowane na inwestycje oświatowe, m.in. nową elewację ZS nr 1 w Swarzędzu i zewnętrzną siłownię przed LO w Puszczykowie.

Dotacje stały się też udziałem Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. W tym roku będzie to 351 tysięcy zł, a w latach kolejnych suma ma zostać zwiększona (w 2019 - 656 tysięcy zł, w 2929 - 679 tys. zł). PKM ma za zadanie stworzyć siatkę częstych połączeń pomiędzy stolicą Wielkopolski, a miejscowościami oddalonymi od niej o około 50 km.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.81 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro