Reklama
Reklama

Miasto wybuduje nowe wieżowce przy rondzie Żegrze?

Ulica Unii Lubelskiej zostanie rozbudowana, powstanie tu także nowa trasa tramwajowa | fot. PIM
Ulica Unii Lubelskiej zostanie rozbudowana, powstanie tu także nowa trasa tramwajowa | fot. PIM

Z analiz urzędników wynika, że największe szanse na powstanie wieżowców z setkami mieszkań są przy ulicy Unii Lubelskiej.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, Miejska Pracownia Urbanistyczna przyjrzała się gruntom, które mogą zostać wykorzystane pod budowę nowych mieszkań komunalnych. Największe szanse na zagospodarowanie mają działki przy ulicy Unii Lubelskiej w pobliżu ronda Żegrze. Właśnie w tej okolicy powstanie nowa trasa tramwajowa.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA


Na tym obszarze nie obowiązuje jeszcze miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, ale dokument jest w trakcie przygotowywania. Zgodnie z jego założeniami, mogłyby tu powstać 11-piętrowe wieżowce, a bliżej ronda Żegrze nawet 30-piętrowy budynek. Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania, w rozmowie z GW przyznaje, że w grę wchodzi zamiana działek z prywatnymi inwestorami. Dzięki temu prywatny inwestor wybudowałby najwyższy budynek, a miasto mogłoby tuż obok wybudować mieszkania komunalne w niższych obiektach. Za inwestycję odpowiedzialny byłby Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych.

Przy ul. Unii Lubelskiej miałoby powstać nawet 1500 mieszkań, ale precyzyjne dane nie są jeszcze znane. Nowe mieszkania to nowe miejsca parkingowe, a w takich budynkach prawdopodobnie musiałyby zostać zapewnione na podziemnym parkingu. Jego budowa to natomiast bardzo duże koszty.

Na początku kadencji Jacek Jaśkowiak zapowiedział, że do jej końca w Poznaniu wybudowanych zostanie 4000 mieszkań komunalnych. Już wiadomo, że nie uda się tego osiągnąć, choć w mieście prowadzonych jest obecnie wiele komunalnych inwestycji mieszkaniowych. Pojawiają się więc głosy, że informacja o wieżowcach może być "kiełbasą wyborczą" związaną ze zbliżającymi się wyborami.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
4℃
Poziom opadów:
2.3 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
5.14 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro