Reklama
Reklama

Poznańscy seniorzy zyskają profesjonalną opiekę. Powstanie Centrum Medycyny Senioralnej

fot. POSUM
fot. POSUM

Obiekt powstanie przy Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych na Winogradach i ma kosztować około 80 milionów złotych.

- Nie lubię posługiwać się określeniem "naj", ale według mnie będzie to największy ośrodek tego typu w Polsce - mówi Piotr Nycz, dyrektor POSUM. We wtorek podpisano stosowną umowę, na mocy której projekt budowy i wyposażenia Centrum Medycyny Senioralnej i Paliatywnej otrzyma 6,6 mln złotych dofinansowania z Unii Europejskiej.

W nowoczesnym budynku seniorzy otrzymają kompleksową pomoc i opiekę. Na wyposażeniu mają się znaleźć m.in. urządzenia do krioterapii, elektroterapii czy terapii ultradźwiękami, profesjonalne zestawy do rehabilitacji, USG, przenośne EKG, koncentratory tlenu, respiratory i holtery. W obiekcie funkcjonować będą Poradnia Geriatryczna z Dzienną Opieką nad Osobami starszymi, Dzienny Oddział Rehabilitacji, a także hospicjum.

- W przyszłości, wraz z panem marszałkiem, będziemy mogli korzystać z tego obiektu - mówił podczas podpisywania umowy o dofinansowanie Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Miasto zabezpieczyło na budowę 62 mln złotych. Dodatkowe pieniądze pozwolą na powstanie w POSUM porodówki i oddziału neonatologii. Wszystkie prace mają kosztować około 80 mln złotych.

Dziś w Poznaniu żyje ponad 140 tysięcy seniorów. W najbliższych latach będzie ich przybywać. Budowa specjalistycznego centrum ma ruszyć wkrótce, a zakończyć się w 2019 roku. Centrum prawdopodobnie będzie nosić imię księdza profesora Józefa Tischnera.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
17℃
Poziom opadów:
21 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
11.54 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro