Reklama
Reklama

Wielkanoc: musisz się wyspowiadać m.in. z hejtowania w internecie i nadmiernego bogacenia się

fot. Hugo Calheira / freeimages.com
fot. Hugo Calheira / freeimages.com

Poznańscy katolicy przed Wielkanocą tłumnie odwiedzają konfesjonały, w których spowiadają się z grzechów. Okazuje się, że lista grzechów, z których trzeba się spowiadać regularnie się wydłuża.

W Wielki Czwartek rozpocznie się Triduum Paschalne - najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików. O godzinie 10.00 w Katedrze Poznańskiej odbędzie się Msza św. Krzyżma pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego koncelebrowana przez kapłanów Archidiecezji Poznańskiej. We mszy udział biorą biskupi i księża, którzy po jej zakończeniu zabierają do swoich parafii oleje chorych, katechumenów oraz Krzyżma.

Triduum Paschalne rozpocznie się o godzinie 19.00 - Mszą Wieczerzy Pańskiej w Katedrze, również pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. To msza sprawowana na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy. W Wielki Piątek w Katedrze o 17.00 odbędzie się Liturgia Męki Pańskiej. Tego dnia msze nie są odprawiane z szacunku dla ofiary Jezusa Chrystusa poniesionej na krzyżu. Z założenia jest to dzień powagi i skupienia. Ołtarz wygląda w tym dniu niezwykle - nie ma na nim obrusów, krzyża czy kwiatów.

W Wielką Sobotę poza tradycyjnym święceniem potraw w kościołach odbywa się najważniejsza celebracja w roku liturgicznym katolików - Wigilia Paschalna Wielkiej Nocy. W Katedrze Poznańskiej rozpocznie się o godzinie 22.00.

Dla katolików kluczowe przed Wielkanocą jest wyspowiadanie się z grzechów. W wielu kościołach na terenie Poznania księża czekają na wiernych w konfesjonałach dłużej niż zwykle. Co istotne, w konfesjonale spowiadamy się z grzechów śmiertelnych i ciężkich, a lista tych drugich z roku na rok jest coraz dłuższa i bywa zaskakująca.

Wśród grzechów ciężkich znajdują się obecnie m.in. mobbing, hejtowanie w internecie, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, korzystanie z zapłodnienia metodą in vitro, nadmierne bogacenie się (choć nie sprecyzowano, o co konkretnie chodzi), znęcanie się nad zwierzętami, czy... sprzedaż cnoty w internecie. Wyspowiadać się trzeba także z przekrętów finansowych, produkowania niezdrowej żywności, czy zatruwania środowiska poprzez np. palenie śmieci w piecu. Według Kościoła grzechem ciężkim jest również używanie gadżetów seksualnych i uczestniczenie w wyścigu szczurów w walce o karierę.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
1 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
10.91 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro