Reklama
Reklama

Poznańscy studenci medycyny będą uczyć się na symulatorze karetki

Karetka zyska koła po wstawieniu do budynku | fot. Centrum Symulacji Medycznej w Poznaniu
Karetka zyska koła po wstawieniu do budynku | fot. Centrum Symulacji Medycznej w Poznaniu

Budowane właśnie Centrum Symulacji Medycznej UM w Poznaniu zyskuje przydatne i nowoczesne narzędzie do szkolenia personelu medycznego.

Symulator karetki pozwoli na wierne odwzorowanie środowiska pracy przyszłych lekarzy i ratowników medycznych, dzięki czemu studenci zyskają możliwość praktycznej i bezpiecznej nauki w możliwie najmniej stresujących warunkach. Poznański symulator będzie specjalnie dostosowany do warunków panujących w Centrum Symulacji Medycznej, co oznacza m.in. pozbycie się niepotrzebnej kabiny kierowcy i dopasowanie przedziału medycznego do sterowni z lustrem weneckim, przez co prowadzący zajęcia będą mieli bezpośredni wgląd w pracę zespołu ratownictwa. Tuż obok stanie prawdziwy samochód osobowy, w którym umieszczone zostaną manekiny ewakuacyjne, mające udawać dorosłego człowieka poszkodowanego w symulowanym wypadku. Taka instalacja będzie dużą pomocą w ćwiczeniach procedur medycznych w związku z wypadkami komunikacyjnymi.

To nie jedyna technologiczna nowinka na poznańskim UM. Nowe Centrum Symulacji Medycznej ma zostać wyposażone także w różne pracownie tematyczne, jak chociażby tę z symulatorami pacjenta, w której manekiny będą służyły do symulowania chorób i przypadków rzadko spotykanych w oddziałach szpitalnych. Ze względu na swoją użyteczność i możliwość zastosowania w różnych dziedzinach, ta część pracowni będzie dostępna nie tylko dla studentów medycyny, ale również pielęgniarstwa i ratownictwa.

Wszystkie laboratoria zostaną wyposażone w sprzęt audio-video, dzięki czemu zajęcia będą mogły być archiwizowane i w związku z tym także omawianie przebiegu scenariusza symulacji na późniejszych zajęciach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zaczęła się meteorologiczna zima i przymroziło! W Wielkopolsce nawet blisko -15 stopni!
0℃
-8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
86.72 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro