Reklama
Reklama

Wielkopolanie nie płacą na dzieci. Ponad 866 mln zł długów alimentacyjnych

fot. Penny Mathews / freeimages.com
fot. Penny Mathews / freeimages.com

W Wielkopolsce przybywa dłużników alimentacyjnych.

Jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, na koniec ubiegłego roku odnotowano spadek liczby opiekunów niepłacących na dzieci w 5 województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, łódzkim, opolskim oraz pomorskim. Niestety Wielkopolska nie znalazła się w tym gronie. - W Polsce zasądzonych alimentów nie płaci 314 064 opiekunów. W sumie długi alimentacyjne wynoszą już prawie 11,5 mld zł, co stanowi ponad 29 % wszystkich zaległości Polaków odnotowanych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Większą wartość niż długi alimentacyjne wpisywane przez gminy, mają jedynie kwoty przekazywane przez firmy pożyczkowe i banki, długi dochodzone wyrokiem sądowym oraz zgłaszane przez operatorów telekomunikacyjnych - czytamy w raporcie.

W ubiegłym roku, po nagłośnieniu nowelizacji kodeksu karnego w sprawie m.in. kar dla opiekunów uchylających się od płacenia alimentów, sytuacja zaczęła się poprawiać. Ale trwało to zaledwie kilka miesięcy. Dziś dłużników alimentacyjnych znowu przybywa. - Średnio niesolidny rodzic wyłącznie na rzecz dziecka zalega ze spłatą 36,4 tys. zł. Najczęściej jest to ojciec dziecka, bo - 95 % wszystkich dłużników alimentacyjnych to panowie. Do ojców należą też największe długi. Rekordzista, opiekun z Mazowsza, zgromadził prawie 668 tysięcy złotych zaległych alimentów.

W Wielkopolsce mieszka obecnie ponad 23 500 dłużników alimentacyjnych, którzy mają do zapłacenia ponad 866 milionów złotych zaległych alimentów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
0℃
Poziom opadów:
3.3 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
9.62 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro