Reklama
Reklama

W Śnieżycowym Jarze zakwitły pierwsze śnieżyce

fot. Tomasz Szwajkowski / archiwum
fot. Tomasz Szwajkowski / archiwum

Na kulminacyjny moment kwitnienia trzeba jeszcze poczekać, ale już można tu zobaczyć pierwsze kwiaty.

W ubiegłym roku apogeum kwitnienia w Śnieżycowym Jarze wystąpiło w weekend 18 - 19 marca. Dziś mamy już 26 marca, a na terenie rezerwatu pojawiło się jedynie 30% kwiatów. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest pogoda, która raczej nie przypomina prawdziwie wiosennej. - Jeszcze kilka dni i będziemy świadkami niesamowitego spektaklu - zapewnia Nadleśnictwo Łopuchówko. Jeśli pogoda okaże się łaskawa, białe dywany kwiatowe będzie tu można oglądać podczas wielkanocnych spacerów już w najbliższy weekend.

Ze względu na rosnące zainteresowanie rezerwatem, przygotowano przy nim trzy parkingi dla odwiedzających: przy leśniczówce od strony Uchorowa, we wsi Starczanowo oraz przy lesie od strony Starczanowa. Dodatkowo dostępny jest parking dla osób niepełnosprawnych, który znajduje się tuż przy ścieżce prowadzącej do rezerwatu.

Przypominamy, że rezerwat znajduje się na terenie poligonu, a tym samym wstęp na ten teren jest możliwy wyłącznie w weekendy. - Prosimy wziąć pod uwagę, że możliwość dojazdu do tego miejsca może być utrudniona w przypadku trudnych warunków pogodowych. Zwracamy uwagę na konieczność dobrania odpowiedniego stroju, a zwłaszcza obuwia, do warunków panujących na ścieżce. W przypadku opadów lub roztopów kładka może być śliska - prosimy o ostrożność przy poruszaniu się na terenie rezerwatu - apelują leśnicy.

Jak dotrzeć do rezerwatu, by na własne oczy zobaczyć śnieżnobiałe żywe dywany? Najłatwiej z Murowanej Gośliny, jadąc od Poznania pierwszą ulicą w lewo za cmentarzem i drogą asfaltową przez Mściszewo. Do Śnieżycowego Jaru można też dotrzeć od strony Uchorowa. Jadąc do Murowanej Gośliny z Obornik, należy skręcić w Uchorowie w prawo, w drogę gruntową.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
19.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro