Reklama

Czarny Piątek w Poznaniu. Tłumy na pl. Adama Mickiewicza

fot. Włodzimierz Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

W piątek między innymi w Poznaniu na ulice wyszli przeciwnicy zmian w prawie aborcyjnym.

Protesty organizowane w ramach tak zwanego Czarnego Piątku" równolegle odbywają się w kilkudziesięciu polskich miastach. W Poznaniu dokładnie o godzinie 16:00 rozpoczął się na placu Adama Mickiewicza. Powodem protestu jest projekt "Zatrzymaj Aborcję", który zakłada zakaz przerywania ciąży w przypadku ciężkiego i nieuleczalnego uszkodzenia płodu. W poniedziałek pozytywnie zaopiniowała go Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. W kwietniu projektem ma zająć się Komisja Zdrowia.

Wychodzimy na ulicę! Zatrzymujemy zakaz aborcji! Stop dla projektu ustawy Zatrzymaj Aborcję! Kto może- będzie w Warszawie, kto nie może- walczy lokalnie! Niech w każdym miejscu, od Warszawy przez każde miasto, miasteczko i wieś rozlegnie się krzyk- "Stop, koniec z uprzedmiotowieniem kobiet!" Żądamy równych praw, ochrony naszego życia, zdrowia i naszej wolności!- zapowiadali organizatorzy. Możemy stracić prawo do wyboru, prawo do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Zatrzymamy ich. My już nie mamy wyboru! Nie cofniemy się w walce o pełne prawa! - dodali.

 • Aktualizacja
  piątek, 23.03.2018 r., godz. 17.45
  Aktualizacja
  piątek, 23.03.2018 r., godz. 17.45
  Pasażerowie komunikacji miejskiej i kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami. Protestujący przemieszczają się ulicami Poznania w kierunku Ostrowa Tumskiego. Najpierw zablokowana była al. Niepodległości, teraz ulica Solna-mówi kierownik ruchu CNR MPK. photo
  fot. Czytelnik
 • Aktualizacja
  piątek, 23.03.2018 r., godz. 19.30
  Aktualizacja
  piątek, 23.03.2018 r., godz. 19.30
  Protest został zakończony. Jak informuje podinsp. Iwona Liszczyńska z biura prasowego wielkopolskiej policji według szacunków na placu Adama Mickiewicza zgromadziło się około 4 tys. osób, później manifestacja spontanicznie przeniosła się na Ostrów Tumski, gdzie przemaszerowało około 2-2,5. tys. osób. Policjanci nie odnotowali żadnych incydentów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
7.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro