Reklama
Reklama

Aleksander Doba trafił na okładkę New York Timesa: "Nie chcę być małym szarym człowiekiem"

fot. New York Times Magazine
fot. New York Times Magazine

Aleksander Doba to pochodzący ze Swarzędza podróżnik, który zasłynął trzykrotnym przepłynięciem Oceanu Atlantyckiego kajakiem. Teraz polski podróżnik trafił na okładkę New York Timesa - jednej z najsłynniejszych gazet świata.

Aleksander Doba pochodzi z podpoznańskiego Swarzędza, a w Poznaniu studiował na Politechnice Poznańskiej. Po studiach rozpoczął pracę w Zakładach Chemicznych Police i zamieszkał w Policach, a jego wielką pasją zawsze była turystyka i sport. Aleksander Doba latał szybowcami, skakał ze spadochronem, uprawiał kolarstwo i kajakarstwo. I to właśnie kajakarstwo przyniosło mu największą sławę. Aleksander Doba dopłynął kajakiem z Polic do norweskiego Narwik, opłynął jezioro Bajkał, a przede wszystkim odbył trzy wyprawy transatlantyckie. W latach 2010-2011 przepłynął Atlantyk z Ameryki Południowej do Afryki, na przełomie 2013 i 2014 roku pokonał trasę z Lizbony na Florydę, a w ubiegłym roku z Nowego Jorku do Lizbony.

Transatlantyckie podróże przyniosły mu między innymi tytuł podróżnika roku magazynu National Geographic, a teraz polski podróżnik trafił na okładkę New York Timesa -Chciałem podzielić się z Wami informacją o przygodzie, jaką miałem jakiś czas temu, a której efektem jest materiał opublikowany w New York Times. I moja twarz na okładce - poinformował podróżnik za pośrednictwem swojego profilu w serwisie społecznościowym Facebook.

Reportaż napisała amerykańska dziennikarkaElizabeth Weil, która w styczniu przyleciała do Polski i razem z Aleksandrem Dobą wzięła udział w zimowym spływie Brdą. Tekst to nie tylko opowieść o wyprawach podróżnika, ale też jego życiu, rodzinie, a całość ilustrują zdjęcia duńskiego fotografaJoakima Eskildsena - Nie chcę być małym szarym człowiekiem - mówi w rozmowie z dziennikarką Doba. Materiał trafi do niedzielnego magazynu New York Timesa, a już dziś można go przeczytać na stronie internetowej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zaczęła się meteorologiczna zima i przymroziło! W Wielkopolsce nawet blisko -15 stopni!
-1℃
-8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
102.46 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro