Reklama
Reklama

Zorganizowana grupa przestępcza oskarżona o handel ludźmi

fot. Straż Graniczna

Do Sądu Okręgowego w Poznaniu wpłynął akt oskarżenia dla członków grupy zajmującej się nielegalnym przerzutem obywateli Wietnamu z Polski do Europy Zachodniej.

Akt oskarżenia jest wynikiem działań prowadzonych przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, które miały na celu rozpracowanie siatki handlującej ludźmi, wśród których znajdowały się także małe dzieci. Obywatele wietnamscy byli wprowadzani w błąd, co do charakteru rzekomej pracy. W rzeczywistości, po przekroczeniu granicy byli oni wykorzystywani do pracy przymusowej. Członkowie grupy zapewniali cudzoziemcom miejsce pobytu, organizowali transport.

Wraz zatrzymaniem przemytników, zabezpieczono także 8 paszportów obywateli wietnamskich, ponad 30 000 zł w różnych walutach, narkotyki, m.in. marihuanę, amfetaminę i tabletki ekstazy, a także telefony, komputerowe nośniki danych oraz dokumenty. W toku śledztwa ustalono, że na przełomie 2014 i 2015 r. grupa zorganizowała nielegalny przerzut przynajmniej 272 obywateli Wietnamu.

Podczas śledztwa zatrzymano cztery osoby. Trzy z nich są mieszkańcami województwa mazowieckiego, jedna zaś - łódzkiego. Dwóch zatrzymanych w dalszym ciągu przebywa w areszcie, pozostała dwójka znajduje się pod dozorem policyjnym, z zakazem opuszczania kraju. Przywódcy grupy, 30-letniemu mieszkańcowi Warszawy pochodzenia wietnamskiego, grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, reszta może się spodziewać wyroku nie większego niż 8 lat pozbawienia wolności, ale też nie krótszego niż 3 lata, bo właśnie taką karę wyznaczył ustawodawca za handel ludźmi.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
2℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
37.67 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro