Reklama
Reklama

Poznańskie CBA zatrzymało 7 osób. Oszukiwały rolników przy przetargach na zakup ziemi

fot. CBA
fot. CBA

Proceder trwał od 2015 roku.

Chodzi o utrudnianie przetargów i licytacji komorniczych na zakup lub dzierżawę ziemi przez rolników. - Członkowie grupy uwiarygadniali się wpłacając wadium, a później pod presją utrudnienia przetargu - sztucznego podbijania ceny - żądali pieniędzy od najbardziej zainteresowanego ziemią w zamian za swoją rezygnację z udziału w licytacji - wyjaśnia Piotr Kaczorek z Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Szukasz nieodpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, rodzinnej itp.? Skorzystaj z listy jednostek nieodpłatnego poradnictwa lub porad prawnych dostępnych dla mieszkańców Poznania.
REKLAMA


Poszkodowanymi osobami byli przede wszystkim rolnicy. Jednorazowo żądano od nich nawet 20 tysięcy złotych. Ponieważ oszuści wprowadzali ich w błąd, zdesperowani rolnicy im płacili. W związku ze sprawą na terenie województw wielkopolskiego, lubuskiego i dolnośląskiego zatrzymano 7 osób.

To kontynuacja sprawy, która miała swój początek w 2016 roku. Wtedy zatrzymano dwie osoby. - Mężczyźni usłyszeli zarzuty oszustwa. W wyniku przeszukania funkcjonariusze CBA ujawnili u nich kilka tysięcy stron wydruków ogłoszeń o przetargach na sprzedaż lub dzierżawę nieruchomości oraz kilkaset dowodów wpłacenia wadium w przetargach oraz w licytacjach komorniczych nieruchomości i ruchomości np. samochodów, co dało podstawy do dalszych działań agentów Biura - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
17.18 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro