Reklama

Park Rataje jeszcze w budowie, a już robi wrażenie!

fot. PIM
fot. PIM

Najnowszy poznański park ma być gotowy latem tego roku.

Zgodnie z harmonogramem prowadzone są prace na terenie około 15 hektarów pomiędzy osiedlami Bohaterów II Wojny Światowej, Polan, Armii Krajowej i Oświecenia na Ratajach. - Podczas mrozów wykonawca nie mógł tu wykonywać wszystkich prac, ale w tej chwili roboty posuwają się do przodu. Nie mamy sygnałów, by notowano opóźnienie. Wykonawca deklaruje, że zdąży w ustalonym terminie - mówi Paweł Śledziejowski, prezes Poznańskich Inwestycji Miejskich. A przypomnijmy, że zgodnie z planem całość ma być gotowa wczesnym latem.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA


PIM właśnie zaprezentował najnowsze zdjęcia z postępów na placu budowy. Teren coraz bardziej zaczyna przypominać park. Na niektórych zdjęciach widać wodę stojącą na trawnikach, ale PIM zapewnia, że sytuacja jest pod kontrolą. - Chcemy wykorzystać naturalną retencję, ukształtowanie terenu, by ta woda jednak pozostawała na terenie parku i mogła być wykorzystana przez rośliny - tłumaczył nam w styczniu Śledziejowski.

Park będzie kosztował około 15 mln złotych. Znajdować się w nim będą strefy tematyczne, a wśród nich ścieżka kolei średzkiej. Będą tu elementy małej architektury nawiązujące do otoczenia kolejowego, szyny w posadzce, wagon pasażerski i lokomotywa wąskotorowa, a nawet stacje z miejscami do siedzenia. Nie zabraknie szlabanów kolejowych, zapór czy znaków kolejowych.

Zaplanowano także "Aleję drzew pamięci", przy której pojawią się placyki z ławeczkami, czy stoliki do szachów i gry w chińczyka, a także alejki dla pieszych oraz dla rowerzystów. Kluczowa będzie oczywiście zieleń z trawnikami, rabatami kwiatowymi, łąki kwietnymi, krzewami ozdobnymi czy drzewami. Nie zabraknie też placu z efektowną, podświetlaną fontanną.

Pomyślano też o miłośnikach sportu. Na terenie parku działać będzie plac do street workout’u i tor parkour. Jest też siłownia zewnętrzna oraz tor krosowy dla rowerów z przeszkodami. Ostatnią z atrakcji jest ogród zmysłów z ławkami, hamakami, leżakami miejskimi, interaktywnym placem zabaw, polaną piknikową czy ścieżką sensoryczną.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega. Może być niebezpiecznie na drogach!
12℃
-2℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
84.53 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro