Reklama
Reklama

Park Rataje jeszcze w budowie, a już robi wrażenie!

fot. PIM
fot. PIM

Najnowszy poznański park ma być gotowy latem tego roku.

Zgodnie z harmonogramem prowadzone są prace na terenie około 15 hektarów pomiędzy osiedlami Bohaterów II Wojny Światowej, Polan, Armii Krajowej i Oświecenia na Ratajach. - Podczas mrozów wykonawca nie mógł tu wykonywać wszystkich prac, ale w tej chwili roboty posuwają się do przodu. Nie mamy sygnałów, by notowano opóźnienie. Wykonawca deklaruje, że zdąży w ustalonym terminie - mówi Paweł Śledziejowski, prezes Poznańskich Inwestycji Miejskich. A przypomnijmy, że zgodnie z planem całość ma być gotowa wczesnym latem.

PIM właśnie zaprezentował najnowsze zdjęcia z postępów na placu budowy. Teren coraz bardziej zaczyna przypominać park. Na niektórych zdjęciach widać wodę stojącą na trawnikach, ale PIM zapewnia, że sytuacja jest pod kontrolą. - Chcemy wykorzystać naturalną retencję, ukształtowanie terenu, by ta woda jednak pozostawała na terenie parku i mogła być wykorzystana przez rośliny - tłumaczył nam w styczniu Śledziejowski.

Park będzie kosztował około 15 mln złotych. Znajdować się w nim będą strefy tematyczne, a wśród nich ścieżka kolei średzkiej. Będą tu elementy małej architektury nawiązujące do otoczenia kolejowego, szyny w posadzce, wagon pasażerski i lokomotywa wąskotorowa, a nawet stacje z miejscami do siedzenia. Nie zabraknie szlabanów kolejowych, zapór czy znaków kolejowych.

Zaplanowano także "Aleję drzew pamięci", przy której pojawią się placyki z ławeczkami, czy stoliki do szachów i gry w chińczyka, a także alejki dla pieszych oraz dla rowerzystów. Kluczowa będzie oczywiście zieleń z trawnikami, rabatami kwiatowymi, łąki kwietnymi, krzewami ozdobnymi czy drzewami. Nie zabraknie też placu z efektowną, podświetlaną fontanną.

Pomyślano też o miłośnikach sportu. Na terenie parku działać będzie plac do street workout’u i tor parkour. Jest też siłownia zewnętrzna oraz tor krosowy dla rowerów z przeszkodami. Ostatnią z atrakcji jest ogród zmysłów z ławkami, hamakami, leżakami miejskimi, interaktywnym placem zabaw, polaną piknikową czy ścieżką sensoryczną.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
6.13 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro