Reklama
Reklama

PKP Intercity negocjuje naprawę rozbitego Pendolino. Będzie kosztowała prawie 6 mln euro

fot. Krzysztof Świderski/PAP
fot. Krzysztof Świderski/PAP

W kwietniu ubiegłego roku jeden ze składów Pendolino zderzył się na przejeździe kolejowym z ciężarówką. Uszkodzenia są ogromne, a PKP Intercity poinformowało właśnie o rozpoczęciu negocjacji warunków naprawy.

Do zdarzenia doszło 7 kwietnia 2017 roku na przejeździe kolejowym w miejscowości Ozimek (woj. opolskie). Pociąg zderzył się z ciężarówką, która wjechała na niestrzeżony przejazd kolejowy. W wyniku zdarzenia poszkodowanych zostało osiemnaście osób, a skład został poważnie uszkodzony. Od tego czasu pociąg był odstawiony i czekał na naprawę, która wykonana będzie w zakładzie producentawe włoskim Savigliano -Rozpoczęliśmy z Alstomem procedurę negocjacyjną w sprawie naprawy tej jednostki uszkodzonej pod Ozimkiem - przekazała Agnieszka Serbeńska, rzeczniczka PKP Intercity, której słowa cytuje Business Insider.

Informacja o negocjacjach została opublikowana w biuletynie zamówień unijnych. W ogłoszeniu podano wartość prowadzonych prac. Naprawa ma kosztować5 942 906 euro czyli prawie 31 milionów złotych brutto. Naprawa będzie realizowana w trybie bezprzetargowym, bo Alstom jest jedynym producentem pojazdów ED250 i jako jedyny dysponuje pełną dokumentacją techniczną niezbędną do przeprowadzenia remontu.

Wiadomo, że koszty naprawy jedynie w części pokryje ubezpieczenie kierowcy, który doprowadził do wypadku. Portal Rynek Kolejowy informował jakiś czas temu, że uda się z niej odzyskać jedynie 4 mln złotych, a resztę kosztów pokryte zostanie z ubezpieczenia autocasco przewoźnika.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
2℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
3.73 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro