Reklama
Reklama

Po wybuchu na Dębcu: cała kamienica musi zostać wyburzona

fot. Przemek Ciupka
fot. Przemek Ciupka

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o wyburzeniu części kamienicy, która najbardziej ucierpiała w wybuchu. W poniedziałek Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego poinformował, że przeprowadzona ekspertyza potwierdziła konieczność wyburzenia całego budynku.

Przypomnijmy, że do wybuchu w kamienicy przy ulicy 28 Czerwca 1956 doszło 4 marca przed 8.00 rano. W budynku znaleziono zwłoki pięciu osób. Ponad 20 osób zostało rannych. Do wybuchu prawdopodobnie doprowadził Tomasz J., który wcześniej zamordował żonę. Wybuch miał prawdopodobnie zatuszować morderstwo.

W minionym tygodniu informowaliśmy o wyburzeniu części kamienicy, która najbardziej ucierpiała w wybuchu, a w poniedziałek okazało się, że podobny los spotka pozostałą część - Dziś dotarła do mnie ekspertyza, która została wykonana na zamówienie wspólnoty mieszkaniowej. Zgodnie z naszymi przewidywaniami budynek nie nadaje się do odbudowy, poważnie uszkodzone są elementy konstrukcyjne, a w związku z tym w najbliższych dniach skieruję do wspólnoty mieszkaniowej decyzję o rozbiórce - wyjaśnia Paweł Łukaszewski z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Obowiązek wyburzenia będzie należał do wspólnoty mieszkaniowej - Obowiązek ciąży na wspólnocie, ale ona już deklarowała, że nie ma takich środków. W takiej sytuacji koszty pokryje miasto, a następnie będzie je egzekwowało z polisy ubezpieczeniowej - podsumowuje Łukaszewski.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

1℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
8 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro