Reklama
Reklama

Poznań w dalszym ciągu cierpi z powodu odpływu mieszkańców. I traci miliony

fot. KEDAR Radosław Żyto
fot. KEDAR Radosław Żyto

Włodarzom stolicy Wielkopolski nie udało się odwrócić tendencji, w ramach której traci ona mieszkańców na rzecz podmiejskich gmin. Straty finansowe są dla miasta olbrzymie.

Portal ProjektInwestor.pl opublikował właśnie zestawienie danych otrzymane z Urzędów Stanu Cywilnego z 18 największych polskich miast, dotyczących liczby mieszkańców. Chodzi o porównanie ilości zameldowań na pobyt stały w dwóch dniach - 31 grudnia 2016 r. i 31 grudnia 2017 r.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Wprawdzie większość ujętych w zestawieniu miast nie radzi sobie z niekorzystną suburbanizacją ("na plusie" są zaledwie cztery miasta: Warszawa, Wrocław, Opole, Rzeszów), jednak w Poznaniu (a także Łodzi) ten problem jest zdecydowanie największy.

Dane przytoczone przez ProjektInwestor.pl pokazują jasno - w 2017 r. miasto Poznań straciło tysiące zameldowanych na pobyt stały i setki zameldowanych czasowo. W tej pierwszej kategorii dokładna liczba "uciekinierów" wynosi 4509, w drugiej - 699.

Taka sytuacja nie jest korzystna ani dla mieszkańców miasta, ani dla rządzących nim, bo przekłada się na duże straty finansowe i uszczuplenie miejskiego budżetu. Z każdego PIT-a do kasy gminy (także gminy miejskiej) trafia 38 % odprowadzanych przez podatnika środków. Gra toczy się więc o setki milionów zł, które rokrocznie znikają z budżetu miasta.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
125.76 μg/m3
Bardzo zły
Zobacz pogodę na jutro