Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
7 -2
Reklama

Poznań w dalszym ciągu cierpi z powodu odpływu mieszkańców. I traci miliony

SW
czwartek, 15.03.2018 r.
godz. 11.33
SW | czwartek, 15.03.2018 r., godz. 11.33
Poznań w dalszym ciągu cierpi z powodu odpływu mieszkańców. I traci miliony
fot. KEDAR Radosław Żyto

Włodarzom stolicy Wielkopolski nie udało się odwrócić tendencji, w ramach której traci ona mieszkańców na rzecz podmiejskich gmin. Straty finansowe są dla miasta olbrzymie.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
6°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
7°C 1027 hPa
POJUTRZE
pogoda
11°C 1030 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Portal ProjektInwestor.pl opublikował właśnie zestawienie danych otrzymane z Urzędów Stanu Cywilnego z 18 największych polskich miast, dotyczących liczby mieszkańców. Chodzi o porównanie ilości zameldowań na pobyt stały w dwóch dniach - 31 grudnia 2016 r. i 31 grudnia 2017 r.


Wprawdzie większość ujętych w zestawieniu miast nie radzi sobie z niekorzystną suburbanizacją ("na plusie" są zaledwie cztery miasta: Warszawa, Wrocław, Opole, Rzeszów), jednak w Poznaniu (a także Łodzi) ten problem jest zdecydowanie największy.

Dane przytoczone przez ProjektInwestor.pl pokazują jasno - w 2017 r. miasto Poznań straciło tysiące zameldowanych na pobyt stały i setki zameldowanych czasowo. W tej pierwszej kategorii dokładna liczba “uciekinierów” wynosi 4509, w drugiej - 699.

Taka sytuacja nie jest korzystna ani dla mieszkańców miasta, ani dla rządzących nim, bo przekłada się na duże straty finansowe i uszczuplenie miejskiego budżetu. Z każdego PIT-a do kasy gminy (także gminy miejskiej) trafia 38 % odprowadzanych przez podatnika środków. Gra toczy się więc o setki milionów zł, które rokrocznie znikają z budżetu miasta.

Reklama