Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
1 -4

Czy Jacek Jaśkowiak może być pewny drugiej kadencji? Mamy najnowszy sondaż

BS
środa, 14.03.2018 r.
godz. 17.35
BS | środa, 14.03.2018 r., godz. 17.35
Czy Jacek Jaśkowiak może być pewny drugiej kadencji? Mamy najnowszy sondaż

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadził na początku marca swoje cykliczne badanie "Omnibus Poznański". Badacze zapytali poznaniaków między innymi o preferencje w nadchodzących wyborach samorządowych. Jako pierwsi publikujemy wyniki badania.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
3°C 1011 hPa
JUTRO
pogoda
1°C 1020 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1020 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Sondaż "Omnibus Poznański" został przeprowadzony w dniach 3 - 4 marca na grupie tysiąca pełnoletnich mieszkańców Poznania. Badania było realizowane metodą telefoniczną, a jego wyniki udostępniono naszej redakcji. Badacze zadali trzy pytania dotyczące preferencji w najbliższych wyborach samorządowych. 

W pytaniu o preferowanego kandydata na stanowisko prezydenta Poznania 44,6% ankietowanych zadeklarowało oddanie głosu na obecnego prezydenta Jacka Jaśkowiaka. Na drugim miejscu znajduje się poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, którego poparło 24,5% ankietowanych. Na porównywalne poparcie mogą liczyć natomiast Jarosław Pucek (wiązany z Poznańskim Ruchem Obywatelskim Ryszarda Grobelnego) oraz Tomasz Lewandowski (Inicjatywa Polska). Głosowanie na nich zadeklarowało odpowiednio 10,5 oraz 10,2% badanych. W badaniu ujęta została jeszcze Dorota Bonk-Hammermeister, która miałaby startować ze społecznikowskiego komitetu Prawo do Miasta. Mogłaby ona w tej chwili liczyć na poparcie na poziomie 0,9%. Nieco ponad 9% badanych nie wie na kogo chciałoby oddać swój głos. Warto dodać, że jedynym oficjalnie potwierdzonym kandydatem jest na razie obecny prezydent Jacek Jaśkowiak.

Badacze zapytali też poznaniaków o ewentualną drugą turę wyborów, w której zmierzyłyby się Jacek Jaśkowiak oraz Bartłomiej Wróblewski. W takim starciu zdecydowanym zwycięzcą byłby Jacek Jaśkowiak, którego poparłoby 59,8% badanych. Bartłomiej Wróblewski otrzymałby poparcie na poziomie 27,4%. 9,3% badanych nie wie, na kogo oddałoby swój głos, a 3,5% nie wzięłoby udziału w drugiej turze.

W sondażu zbadano też preferencje w wyborach do Rady Miasta. Okazuje się, że obecnie rządząca Platforma Obywatelska może liczyć na poparcie na poziomie 30,9%. Prawo i Sprawiedliwość otrzymałoby 26,8% głosów, a trzecie miejsce zająłby Poznański Ruch Obywatelski, na który chciałoby głosować 16,3% badanych. W wyborach może się liczyć jeszcze lewicowa koalicja złożona z polityków SLD i Inicjatywy Polska, którą popiera 9,3% badanych. Na dalszych miejscach są Nowoczesna (2%), Kukiz'15 (1,7%), Prawo do Miasta (0,9%) oraz Razem (0,6%). Wciąż nie wie, na kogo zagłosować, aż 11,4% badanych.

ZOBACZ VIDEO
arrow
Reklama