Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
3 0
Reklama
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
1°C 1023 hPa
JUTRO
pogoda
3°C 1017 hPa
POJUTRZE
pogoda
5°C 1012 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

W Poznaniu stanie nowy pomnik?

KaT
wtorek, 13.03.2018 r.
godz. 11.44
KaT | wtorek, 13.03.2018 r., godz. 11.44
W Poznaniu stanie nowy pomnik?
Tak wyglądał pomnik z 1923 roku

Osiedlowi radni z Winiar chcą odbudować pierwszy poznański pomnik poświęcony powstańcom wielkopolskim.

Monument stanął przy obecnej ulicy Winiarskiej w 1923 roku jako wyraz uznania dla 90 mieszkańców Winiar, którzy zginęli w latach 1918 - 1921 w trakcie Powstania Wielkopolskiego, I wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej. Dziś pomnika tu nie ma, ale pozostały drzewa, które zasadzono przy nim. Kiedyś rosły tu cztery lipy, dziś zostały trzy.

Pierwszym krokiem do przywrócenia pamięci o tym miejscu ma być umieszczenie tu tablicy informacyjnej. Osiedlowi radni z Winiar chcą ją postawić około 6 maja, a więc w rocznicę odsłonięcia pomnika. Takich tablic ma się pojawić na Winiarach więcej. - Postanowiliśmy stworzyć w formie tablic informacyjnych tożsamość osiedla. Pokazać historię ludzi, budynków, budowli. To, co po założycielach osiedla Winiary i Bonin pozostało, jakie były losy znanych mieszkańców, jaka jest historia ulic - wyjaśnia Przemysław Piwecki z RO Winiary.

To jednak nie koniec. Powstał pomysł, by odbudować nieistniejący dziś pomnik. - Przez lata zabierano się do tego z mizernymi efektami - zauważa Piwecki. Monument miałby stanąć na skwerze przy ulicy Sokoła, w rejonie parkingu. To około 200 metrów od lip. - Jest zgoda Rady Miasta, pozytywna opinia Komisji Pomnikowej, czekamy jeszcze na opinię z IPN, a na tej podstawie Wydział Urbanistyki wyda decyzję i będzie można wystąpić o pozwolenie na budowę. Procedura ta jest skomplikowana i długa - przyznaje.

Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że na budowę pomnika potrzebne są pieniądze. - Chcemy zarejestrować stowarzyszenie i za jego pośrednictwem zbierać fundusze. Stowarzyszenie będzie celowe, tzn. po zebraniu niezbędnych środków i wybudowaniu pomnika nastąpi rozliczenie i rozwiązanie stowarzyszenia - zaznacza Piwecki.

Wszyscy mieszkańcy, którzy chcieliby wziąć udział w tym przedsięwzięciu, mogą przyjść 26 marca o 17.30 do Szkoły Podstawowej na os. Winiary 2. Odbędzie się tam spotkanie organizacyjne stowarzyszenia.

Reklama