Reklama
Reklama

W Poznaniu stanie nowy pomnik?

Tak wyglądał pomnik z 1923 roku

Osiedlowi radni z Winiar chcą odbudować pierwszy poznański pomnik poświęcony powstańcom wielkopolskim.

Monument stanął przy obecnej ulicy Winiarskiej w 1923 roku jako wyraz uznania dla 90 mieszkańców Winiar, którzy zginęli w latach 1918 - 1921 w trakcie Powstania Wielkopolskiego, I wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej. Dziś pomnika tu nie ma, ale pozostały drzewa, które zasadzono przy nim. Kiedyś rosły tu cztery lipy, dziś zostały trzy.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Dołącz do naszej Drużyny.
REKLAMA


Pierwszym krokiem do przywrócenia pamięci o tym miejscu ma być umieszczenie tu tablicy informacyjnej. Osiedlowi radni z Winiar chcą ją postawić około 6 maja, a więc w rocznicę odsłonięcia pomnika. Takich tablic ma się pojawić na Winiarach więcej. - Postanowiliśmy stworzyć w formie tablic informacyjnych tożsamość osiedla. Pokazać historię ludzi, budynków, budowli. To, co po założycielach osiedla Winiary i Bonin pozostało, jakie były losy znanych mieszkańców, jaka jest historia ulic - wyjaśnia Przemysław Piwecki z RO Winiary.

To jednak nie koniec. Powstał pomysł, by odbudować nieistniejący dziś pomnik. - Przez lata zabierano się do tego z mizernymi efektami - zauważa Piwecki. Monument miałby stanąć na skwerze przy ulicy Sokoła, w rejonie parkingu. To około 200 metrów od lip. - Jest zgoda Rady Miasta, pozytywna opinia Komisji Pomnikowej, czekamy jeszcze na opinię z IPN, a na tej podstawie Wydział Urbanistyki wyda decyzję i będzie można wystąpić o pozwolenie na budowę. Procedura ta jest skomplikowana i długa - przyznaje.

Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że na budowę pomnika potrzebne są pieniądze. - Chcemy zarejestrować stowarzyszenie i za jego pośrednictwem zbierać fundusze. Stowarzyszenie będzie celowe, tzn. po zebraniu niezbędnych środków i wybudowaniu pomnika nastąpi rozliczenie i rozwiązanie stowarzyszenia - zaznacza Piwecki.

Wszyscy mieszkańcy, którzy chcieliby wziąć udział w tym przedsięwzięciu, mogą przyjść 26 marca o 17.30 do Szkoły Podstawowej na os. Winiary 2. Odbędzie się tam spotkanie organizacyjne stowarzyszenia.

Reklama

Najpopularniejsze komentarze

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wraca lato! Od środy w Poznaniu ponownie zacznie robić się cieplej
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
6.35 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro