Reklama

Jest przetarg na przebudowę torowiska na Górnym Tarasie Rataj. Prace mają ruszyć latem

fot. UM
fot. UM

Poznańskie Inwestycje Miejskie właśnie ogłosiły przetarg, który obejmuje przebudowę odcinka trasy między osiedlem Lecha i rondem Żegrze.

Dokumentacja projektowa jest już gotowa. Zadaniem wykonawcy będzie więc "jedynie" przebudowanie trasy tramwajowej. - W drugiej kolejności będziemy realizować etap związany z budową układu torowego i drogowego w ciągu ul. Unii Lubelskiej. Przetarg z tym związany planujemy ogłosić w sierpniu tego roku - mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Co obejmą prace? Na trasie pojawi się m.in. zupełnie nowe torowisko, nowa sieć trakcyjna, nowy wygląd zyskają przystanki tramwajowe i tramwajowo-autobusowe, rozbudowane zostanie rondo Żegrze, pojawi się tu nowa sygnalizacja świetlna, przebudowane będą chodniki i drogi rowerowe, zamontowany zostanie monitoring. Dodatkowo pojawi się kanalizacja deszczowa, oświetlenie czy sieć nawadniająca tereny zielone. Metamorfozę przejdą też skrzyżowania Chartowo / Wiatraczna oraz Żegrze / Bobrzańska.

Zwycięzca przetargu będzie mieć maksymalnie 15 miesięcy od momentu podpisania umowy na przeprowadzenie robót. Oferty można składać w siedzibie PIM do 23 kwietnia. Inwestycja ma dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Jak będzie wyglądać organizacja ruchu w trakcie prowadzenia robót? Miasto zapowiada, że do końca roku pasażerowie będą mogli korzystać z komunikacji tramwajowej na odcinku Os. Lecha - Żegrze I. Za przystankiem Żegrze I ma powstać tymczasowy zjazd torowy, który umożliwi tramwajowi przejazd na drugi tor. Dodatkowo kursować będą autobusy za tramwaj między rondem Starołęka i ulicą Piaśnicką. Od początku 2019 roku tramwaje przestaną tu kursować, a pasażerowie będą mieć do dyspozycji jedynie autobusy za tramwaj.

W latach 2020 - 2021 planowana jest kolejna przebudowa. Tym razem odcinka trasy pomiędzy ulicą Jana Pawła II i osiedlem Lecha, a więc "trasy kórnickiej".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.66 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro