Reklama

100-lecie Powstania Wielkopolskiego: na INEA Stadionie koncert z gwiazdami. Transmisja w TVN

fot. Rafał Leja
fot. Rafał Leja

27 grudnia 2018 roku, z okazji 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w Poznaniu odbędzie się wielkie wydarzenie artystyczne.

Oczywiście najważniejsze uroczystości związane z obchodami organizowanymi przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego odbywać się będą przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w rejonie skrzyżowania Wierzbięcic i Królowej Jadwigi. Na pl. Wolności tradycyjnie zorganizowany zostanie obóz powstańczy. Pojawi się tu także telebim, na którym będzie można zobaczyć transmisję z uroczystości przy pomniku, a także z wieczornego koncertu, który odbywać się będzie na INEA Stadionie.

Wydarzenie artystyczne "Wiara, Nadzieja, Wolność" zostanie wyprodukowane i pokazane na żywo przez telewizję TVN. Wiadomo, że w koncercie udział wezmą polskie gwiazdy. Nie potwierdzono jeszcze, kto na pewno wystąpi na scenie, ale mówi się m.in. o Kamilu Bednarku, Maryli Rodowicz czy Edycie Górniak. - Historia zostanie opowiedziana poprzez archiwalne materiały filmowe, zdjęciowe, graficzne i inscenizacje. Piosenki zaprezentowane w koncercie w większości będą współczesne. Pośród utworów bardzo znanych pojawią się również utwory premierowe - skomponowane specjalnie na tę okazję. Uroczysty charakter wydarzenia podkreślą orkiestra i chór, które będą towarzyszyły wielu artystom na scenie - zapowiadają organizatorzy.

Uroczystości rocznicowych będzie jednak znacznie więcej. Jedna z nich to "Piknik 100 dni do Powstania", który odbędzie się 15 września na Cytadeli. Będzie tu można zobaczyć m.in. replikę zdobytego przez powstańców pojazdu pancernego Ehrhardt M17, szpital, kuchnię polową, stację łączności i punkt werbunkowy. Nie zabraknie rekonstruktorów w strojach z epoki. Na wieczór zaplanowano koncert, którego gwiazdą będzie Kayah.

Jeszcze wcześniej, bo w maju, w parku im. Mickiewicza przy fontannie pojawią się tradycyjne dywany kwiatowe. Tym razem będą nawiązywać do Powstania Wielkopolskiego. Z setek tysięcy białych i czerwonych główek tulipanów ułożona zostanie kokarda narodowa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
36.98 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro