Reklama
Reklama

Poznańscy humaniści z UAM-u trafili do prestiżowego rankingu

Groby odkryte przez archeologów na Śródce

Studenci Uniwersytetu Adama Mickiewicza zostali sklasyfikowani w rankingu jednej z najbardziej rozpoznawalnych w świecie instytucji zajmujących się zestawianiem osiągnięć naukowych, jaką jest Quacquarelli Symmonds Ltd (QS).

Polskie uniwersytety nie słyną z uznania w świecie i nie zwykły brylować w różnego rodzaju rankingach, zajmując w nich przeważnie miejsca na wstydliwych pozycjach. Co gorsza, rzadko kiedy w ogóle się do nich kwalifikują. Dlatego każde zauważenie przez szersze, światowe gremium osiągnięć polskiej społeczności akademickiej jest warte odnotowania, zwłaszcza jeśli dotyczy ono dziedzin humanistycznych. O ile rodzime uczelnie całkiem nieźle radzą sobie jeśli chodzi o nauki ścisłe i przedmioty techniczne, o tyle sfera humanistyczna była dotychczas mocno zaniedbywana. Ostatnie osiągnięcie studentów UAM-u jawi się więc jeśli nawet nie jako zwiastun lepszych czasów, to chociaż przełamanie tej niekorzystnej dla nas tendencji.

UAM został zauważony w dwóch obszarach: w archeologii (lokata 151-200) oraz w lingwistyce (lokata 251-300). Uplasowanie się na miejscach w drugiej i trzeciej setce na pierwszy rzut oka nie wydaje się może dużym osiągnięciem, ale w rankingu kierunkowym uwzględniono aż 1130 instytucji oraz 48 obszarów studiów. Zestawienie uwzględniło m.in. opinie na temat uczelni w świecie akademickim, ocenę wśród pracodawców, cytowalność i wpływ badań.

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
7.97 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro