Reklama

Miasto deklaruje pomoc dla ofiar katastrofy: "nikt nie zostanie bez dachu nad głową"

fot. Włodzimierz  Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

Decyzją prezydenta Poznania powołano specjalny zespół, który zajmuje się pomocą ofiarom niedzielnego wybuchu na Dębcu.

W skład powołanego zespołu wchodzą Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, a także Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Paweł Łukaszewski, szef MOPR Włodzimierz Kałek, radca prawny Henryk Kuligowski, pełnomocnik prezydenta ds. interwencji lokatorskich Magdalena Górska oraz dyrektorzy miejskich wydziałów: Zdrowia i Spraw Społecznych oraz Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


- Obecnie najważniejsze jest, by znaleźć lokale dla osób poszkodowanych i je wyposażyć - tłumaczy Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Urzędnicy zapowiadają, że wszystkie osoby poszkodowane w wyniku niedzielnej katastrofy otrzymają niezbędną pomoc. Miasto już ma 2 mieszkania dla dwóch rodzin, a kolejne mają się pojawić w ciągu kilku najbliższych tygodni. - Oprócz znalezienia lokali zastępczych, zadaniem zespołu jest m.in. koordynowanie zbiórek dla poszkodowanych, wsparcie prawne, pomoc w znalezieniu lokali zastępczych oraz współpraca z przedsiębiorcami, którzy mogą zaoferować swoją pomoc - zaznacza Daria Pertek z Urzędu Miasta.

Do momentu wypracowania konkretnych rozwiązań, mieszkańcy kamienicy będą mogli zostać w hotelu na Dębcu, w którym obecnie mieszkają. Tu mają do dyspozycji m.in. psychologa, lekarza, pracownika MOPR czy porady prawne.

Poszkodowani dostali już od miasta pierwszą pomoc finansową - po 1500 złotych na osobę. Dodatkowo rodzice dzieci w wieku szkolnym otrzymali po 620 złotych na dziecko w ramach zasiłku szkolnego. Podczas zbiórek organizowanych m.in. przez Caritas i szkołę na Dębcu uzbierano ubrania, kosmetyki czy środki czystości. - Miasto pomaga też mieszkańcom kamienicy w wyrobieniu nowych dokumentów. Bezpłatną pomoc w kwestiach formalno-prawnych zaoferowała także Okręgowa Rada Adwokacka.

Jak już wcześniej informowaliśmy, w najbliższy weekend na terenie zajezdni przy ulicy Głogowskiej MPK organizuje zbiórkę krwi dla poszkodowanych. Potrwa od 8.00 do 13.00 w sobotę i niedzielę.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. Między innymi dla Poznania i powiatu ostrzeżenia drugiego stopnia!
28℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
5.51 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro