Reklama
Reklama

W Poznaniu poprawia się jakość powietrza? W tym tygodniu kolejne przekroczenia pyłu PM10

Zdjęcie z poniedziałku | fot. czytelnik
Zdjęcie z poniedziałku | fot. czytelnik

Według Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w tym roku w Poznaniu jakość powietrza jest lepsza niż na początku 2017 roku.

W styczniu 2017 roku stacje pomiarowe WIOŚ na Polance i na ulicy Dąbrowskiego odnotowały 19 dobowych przekroczeń dopuszczalnego stężenia pyłu PM10 w powietrzu. W styczniu 2018 roku było ich "jedynie" 6. W lutym 2017 roku przekroczeń było 14, a w lutym 2018 - 9 przekroczeń. - Stężenie odnotowywane na stacjach pomiarowych wolno, ale systematycznie spadają - mówi Danuta Krysiak z WIOŚ. - Spada liczba przekroczeń dobowych, jak również niższe są stężenia średnioroczne. Oczywiście mówimy o pyle PM10 - dodaje.

Już jednak wiadomo, że w marcu tego roku będzie gorzej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W marcu 2017 na stacji Dąbrowskiego odnotowano 4 przekroczenia, a na Polance zaledwie jedno. Tymczasem w ostatnich dniach na Polance odnotowano już 3 przekroczenia, a na Dąbrowskiego - cztery. W poniedziałek było tu najgorzej. Dobowe stężenie na Dąbrowskiego wyniosło 102 mikrogramy na metr sześcienny. Dopuszczalny poziom to 50 mikrogramów.

Nie mamy dobrych wiadomości na najbliższe dni. We wtorek prognozowane dobowe stężenie pyłu PM10 w Poznaniu to 71 mikrogramów, a w środę aż 97 mikrogramów. W czwartek sytuacja się poprawi, ale wciąż notowane ma być przekroczenie (64 mikrogramy).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
6℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
6.42 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro