Reklama
Reklama

Na granicy pomiędzy Polską a Białorusią i Ukrainą ma powstać płot

fot. Yarl/wikimedia
fot. Yarl/wikimedia

Już wkrótce Polska ma zostać odgrodzona od Białorusi i Ukrainy płotem. Ogrodzenie ma powstrzymać migracje dzików, które przenoszą afrykański pomór świń.

Projekt budowy ogrodzenia o długości 1200 km został przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W założeniach ogrodzenie ma zapobiegać przedostawaniu się dzików zarażonych afrykańskim pomorem świń z terenu Ukrainy i Białorusi. Zdaniem naukowców to właśnie te zwierzęta są głównym rezerwuarem wirusa.

Projekt przepisów o budowie zapory opublikowało w piątek Rządowe Centrum Legislacyjne, a w ciągu siedmiu dni od jego publikacji można składać uwagi do niego. Nowe przepisy przede wszystkim regulują kwestie formalne związane z przejmowaniem nieruchomości, wypłacaniem odszkodowań i mają maksymalnie przyśpieszyć proces inwestycyjny.

Budowa płotu miałaby rozpocząć się w 2018 rok, a całe ogrodzenie ma być gotowe do 2020 roku. Inwestycja będzie finansowana z budżetu państwa, a za jej realizację i późniejsze utrzymanie zapory odpowiedzialni będą wojewodowie z przygranicznych województw.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
5.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
55.46 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro