Reklama
Reklama

Kolejne nietypowe zjawisko pod Piłą: lód unosi się nad ziemią między drzewami

fot. Rada Sołecka Kaczory / Facebook
fot. Rada Sołecka Kaczory / Facebook

Ma to związek z rzeką okresową, która pojawiła się w okolicy Jeziora Kopcze.

O rzece okresowej, która wypłynęła z Jeziora Kopcze pisaliśmy już 20 lutego. Zjawisko można było zobaczyć na tym terenie pierwszy raz od 17 lat. Rzeka osiągnęła długość mniej więcej 2,5 kilometra, a następnie woda zaczęła opadać. W 2001 roku miała aż 9 kilometrów.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Choć tym razem rzeka nie osiągnęła imponującej długości, woda bez problemów dotarła do Jeziora Żabostowskiego, które jest zbiornikiem okresowym (przeważnie suchym). Rada Sołecka Kaczory umieściła na Facebooku niezwykłe zdjęcia ze zbiornika. Z relacji radnych wynika, że woda osiągnęła tam poziom około 1,5 metra wysokości. Ze względu na niskie temperatury - tafla zamarzła. Następnie woda opadła o mniej więcej metr tworząc efekt... lodu unoszącego się między drzewami.

Na facebookowym profilu Rady Sołeckiej Kaczory można znaleźć wskazówki dojazdu do tego niezwykłego miejsca. W weekend temperatura zacznie wzrastać, a tym samym to ostatnie dni na zrobienie zdjęć w takim krajobrazie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
125.76 μg/m3
Bardzo zły
Zobacz pogodę na jutro