Reklama

-13 stopni w Poznaniu o poranku. Nocami jeszcze zimniej!

fot. Mateusz Kina / archiwum
fot. Mateusz Kina / archiwum

Noclegownie dla bezdomnych pękają w szwach.

W poniedziałek nad ranem termometry pokazywały -13 stopni, a w nocy było jeszcze zimniej. Najbliższe noce przyniosą podobne temperatury sięgające nawet -16 stopni. Duże mrozy, które mają się utrzymywać do piątku włącznie, stanowią poważne zagrożenie dla osób bezdomnych, a także dla bezpańskich zwierząt.

- Mrozy swoje robią i wiele osób ginie na mrozach. Wolą ławkę, miejsca, w których można spożywać alkohol - mówi Aleksy, który od dwóch tygodni przebywa w noclegowni przy ul. Borówki. Wszystkie poznańskie noclegownie są obecnie przepełnione. - Są osoby przyjmowane na materac czy na krzesełko. Ważne, żeby ktoś po prostu spędził noc w bezpiecznych, ciepłych warunkach - mówi Karolina Tomczak z Wielkopolskiego Centrum Pomocy Bliźniemu. - A to jest miejsce, w którym jest ciepły posiłek, jest ciepła herbata - zaznacza Aleksy.

Ale to czas trudny także dla bezpańskich zwierząt. Te, które żyją w schronisku przy ul. Bukowskiej, mogą liczyć na ciepłą budę. - Psy mają ocieplane budy wyłożone słomą i kocami. Mamy nadzieję, że zwierzęta jakoś dadzą radę - mówi Małgorzata Lamperska ze schroniska.

Przypominamy, że IMGW wydało ostrzeżenie o silnym mrozie dla Wielkopolski, które obowiązuje do 2 marca.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
7.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro