Reklama
Reklama

IMGW ostrzega przed silnym mrozem

fot. Józef Topolewski
fot. Józef Topolewski

Przed nami kilka bardzo zimnych nocy. Lokalnie termometry mogą wskazywać nawet -18 stopni Celsjusza.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Poznaniu wydał ostrzeżenie o silnym mrozie dla całej Wielkopolski. Obowiązuje ono od godziny 1:00 - 26 lutego do godziny 8:00 - 2 marca. Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -15 C do -13 C, lokalnie do -18 C. Temperatura maksymalna w dzień od -8 C do -5 C. Wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 20 km/h. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska to 90 procent - czytamy w komunikacie IMGW.

Kilkunastostopniowy mróz stanowi ogromne zagrożenie przede wszystkim dla osób bezdomnych, które nie chcą korzystać z pomocy noclegowni czy ogrzewalni. Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, tylko od wczoraj na terenie naszego kraju stwierdzono 2 zgony w wychłodzenia organizmu. Apelujemy do mieszkańców o informowanie służb o osobach bezdomnych przebywających na terenach ogródków działkowych czy terenach zielonych. Można zadzwonić w tej sprawie m.in. Numer alarmowy 112 lub do straży miejskiej (tel. 986).

Nie bądźmy obojętni! Nie bójmy się dzwonić! Średnio w sezonie zimowym (dane z ostatnich czterech lat) umiera około 90 osób. Ubiegłej zimy było111 ofiar mrozu. Nasza reakcja może sprawić, że ta liczba będzie mniejsza, że kogoś uda się uratować - apeluje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
8.78 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro