Reklama

Straż Graniczna przechwyciła transport nielegalnego bursztynu z Ukrainy. Jego wartość to ponad 65 tysięcy złotych

Dziewięć kilogramów oszlifowanego bursztynu przejęli funkcjonariusze Straży Granicznej z Sanoka. Wartość kontrabandy oszacowano na 65 tysięcy złotych.

Choć wydobycie bursztynu nie kojarzy się z Ukrainą, to od kilku lat na terenie zachodnich obwodów tego kraju eksploatowane są podziemne złoża bursztynu. Eksploatacja prowadzona jest w sposób nielegalny, a zajmuje się nią mafia. Kopacze pozostawiają za sobą zdegradowane tereny, a wydobyty bursztyn jest między innymi przemycany do Polski.

Ostatnio taki transport bursztynu udało się przejąć funkcjonariuszom Straży Granicznej z Sanoka - W miejscowości Barwinek wspólny patrol Straży Granicznej oraz KAS zatrzymał do kontroli samochód osobowy na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Funkcjonariusze ujawnili w części bagażowej samochodu dziewięć kilogramów oszlifowanego bursztynu. Wartość towaru została oszacowana na ponad 65 tys. złotych. 49-letni ob. Ukrainy nie posiadał żadnych dokumentów potwierdzających legalność pochodzenia towaru - relacjonuje biuro prasowe SG.

Bursztyn został zabezpieczony przez Straż Graniczną, a od mężczyzny pobrano 1500 złotych w poczet przyszłej kary grzywny.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
2℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
38.58 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro