Reklama
Reklama

Kulczykowie na 1. miejscu listy najbogatszych Polaków, ale majątek maleje

fot. PAP/Leszek Szymański
fot. PAP/Leszek Szymański

Magazyn Forbes opublikował najnowszy ranking najbogatszych Polaków. Numerem jeden ponownie są rodzeństwo Dominika i Sebastian Kulczyk. Ich majątek szacuje się na 13,9 miliarda złotych. To mniej niż rok temu.

Przez lata numerem jeden na liście był Jan Kulczyk, który zmarł niespodziewanie w lipcu 2015 roku. W 2016 roku 1. miejsce na liście Forbesa zajęły jego dzieci - Dominika i Sebastian Kulczyk, których majątek szacowano na prawie 16 miliardów złotych. Po roku wciąż byli na pierwszym miejscu z nieco ponad 14 miliardami złotych. Dziś są numerem jeden, ale wartość ich majątku zmalała do 13,9 miliarda złotych. - Rodzeństwo coraz bardziej czuje na sobie oddech Michała Sołowowa. Przedsiębiorca z Kielc nie zwalnia tempa, o czym świadczyła transakcja przejęcia za 2 mld złotych chemicznego koncernu Synthos. Rodzeństwo Kulczyków nie mogło pochwalić się równie spektakularnymi transakcją. Co więcej, ich główne biznesowe aktywa - Ciech i Autostrada Wielkopolska - stały się obiektem zainteresowania prokuratury - czytamy w magazynie. Podczas niedawnego forum w Davos, Sebastian Kulczyk przyznał się do zainwestowania pokaźnej kwoty w bitcoiny, kiedy te były jeszcze stosunkowo tanie.

Pozostali Wielkopolanie na liście najbogatszych Polaków:


2. (8. miejsce w Polsce) Bogdan i Elżbieta Kaczmarkowie z majątkiem ponad 3,4 mld złotych. W Nowych Skalmierzycach mają grupę kapitałową, w ramach której produkują meble i materace (m.in. dla IKEA).

3. (30. miejsce w Polsce) Grażyna Kulczyk z majątkiem 1,2 mld złotych. Była właścicielka Starego Browaru spadła z 21. pozycji w ubiegłym roku na 30. Jej majątek jest jednak taki sam jak przed rokiem.

4. (50. miejsce w Polsce) Grzegorz, Piotr i Radosław Gugałowie z majątkiem 841 mln złotych. Właściciele znajdującej się w miejscowości Turkowy na południu Wielkopolski Grupy G3 - zajmującej się m.in. produkcją mebli i obróbką drewna.

5. (62. miejsce w Polsce) Tadeusz i Andrzej Kabatowie z majątkiem 679 mln złotych. W zeszłym roku ich majątek szacowano na 579 mln złotych - zajmowali wówczas 73. miejsce. Jedni z największych producentów opon w Polsce.

6. (65. miejsce w Polsce) Solange i Krzysztof Olszewscy z majątkiem 649 mln złotych. W zeszłym roku byli na 46. miejscu w kraju z majątkiem 819 mln złotych. Właściciele firmy Solaris Bus & Coach z Bolechowa.

7. (70. miejsce w Polsce) Renata i Tomasz Szukalscy z majątkiem 624 mln złotych. Rok temu mieli o około 40 mln złotych mniej i zajmowali wówczas 71. miejsce. Producenci rolet okiennych Portos z Kalisza.

W ogólnopolskim rankingu za rodzeństwem Kulczyków na podium znaleźli się Michał Sołowow (11,4 mld złotych) - właściciel m.in. spółek Synthos, Echo Investment i Barlinek oraz Zygmunt Solorz-Żak (10,2 mld złotych) - założyciel Telewizji Polsat.

Lista Forbesa powstaje w oparciu o podliczenie aktywów biznesowych najbogatszych Polaków, a więc udziałów w firmach oraz środków pochodzących z transakcji. W majątku nie uwzględniono jego prywatnych składników, niezwiązanych z publiczną działalnością biznesową.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
56.49 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro