Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
19 4
Reklama

Związki partnerskie w Polsce? PiS nie bierze takiego rozwiązania pod uwagę

j
środa, 21.02.2018 r.
godz. 22.07
j | środa, 21.02.2018 r., godz. 22.07
Związki partnerskie w Polsce? PiS nie bierze takiego rozwiązania pod uwagę

Nowy projekt ustawy dopuszczającej formalizowanie związków niezależnie od płci przygotowała Nowoczesna.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
18°C 1030 hPa
JUTRO
pogoda
19°C 1024 hPa
POJUTRZE
pogoda
18°C 1019 hPa

Propozycja Nowoczesnej zakłada, że związek partnerski będą mogły zawrzeć dwie dorosłe osoby niezależnie od płci. Będą traktowane jako osoby sobie najbliższe. Uzyskają możliwość dostępu do informacji o stanie zdrowia partnera. Będą mogli wspólnie rozliczać podatki a także przyjąć nazwisko partnera. Projekt zakłada również prawo do spadku czy odmowy zeznań obciążających drugą osobę w związku. Posłowie Nowoczesnej chcieliby aby związki partnerskie rejestrować w Urzędzie Stanu Cywilnego. Orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu wskazywały na to, że brak uregulowania tych kwestii może prowadzić do naruszenia gwarancji wynikających z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka – tłumaczy Kamil Kłopocki, Nowoczesna.

My jesteśmy za tym pakietem sto procent – czyli pełna równość małżeńska, możliwość zawierania małżeństw jednopłciowych oraz możliwość adoptowania dzieci – mówi Mateusz Sulwiński, Grupa Stonewall.

Ustawie przeciwni są politycy Prawa i Sprawiedliwości, co w zasadzie przekreśla szanse na jej przyjęcie w bieżącej kadencji Parlamentu. Myślę, że to jest takie odejście od tej pierwotnej linii Nowoczesnej trochę w kierunku działań jakie podejmował Ruch Palikota – mówi Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.

Tworzenie jakiś alternatyw dla małżeństw jest de facto podcinaniem korzeni instytucji małżeństwa – komentuje Michał Boruczkowski, radny PiS.

Wcześniej, w trakcie ośmioletnich rządów, pomimo zmiennych deklaracji, nad tą kwestią nie pochyliła się również Platforma Obywatelska. Moim zdaniem to był błąd. Należało się na ten temat wypowiedzieć i zrealizować ten postulat – mówi Marek Sternalski, radny PO.

W Europie, poza Polską, związków partnerskich nie dopuszczają jeszcze Bułgaria, Litwa, Łotwa, Rumunia i Słowacja.

ZOBACZ VIDEO
arrow
Reklama